Jesteś tutaj:

Czar dawnych fortepianów - inauguracja cyklu koncertów

5851
Czas trwania: od: 05.03.2017 r., godz. 16.00 do: 05.03.2017 r., godz. 16.00

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl

 

Zapraszamy Państwa na niezwykły koncert inaugurujący nowy cykl „Czar dawnych fortepianów”.  
5 marca (niedziela) 2017 r. godz. 16.00
Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
Bilety: 10 zł
Przedsprzedaż/rezerwacja: tel. 227865024 w. 22 lub salakoncertowa@bibliotekaradzymin.pl

Głównymi bohaterami koncertu będzie historyczny instrument marki Broadwood z 1846 roku oraz Maria Ludwika Gabryś - pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, która wyczaruje dla Państwa dźwięki przenoszące w świat Fryderyka Chopina. Fortepiany z epoki posiadają niepowtarzalną aurę brzmieniową, ciepłą barwę, szlachetność i delikatność - cechy, które doskonale uwypuklają niuanse romantycznej muzyki XIX wieku.

Zapraszamy na unikalne spotkanie z oryginalnym, dawnym fortepianem, identycznym z tym, na którym koncertował Chopin w Anglii oraz muzyką w doskonałym wykonaniu wybitnej polskiej pianistki, profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Maria Ludwika Gabryś jest laureatką I nagrody na konkursie im. L. van Beethovena w Hradec (Czechy), I nagrody na konkursie Edwina Fischera w Szwajcarii oraz I nagrody w konkursie na instrumentach historycznych "Chopin Golden Ring" w Słowenii. Dalsze sukcesy to II nagroda na konkursie chopinowskim w Antoninie oraz III nagroda na konkursie chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy). Prestiżowe stypendium Fundacji Crescendum-est-Polonia umożliwiło pianistce studia w Szwajcarii, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem w Musikhochschule Luzern.
Jest absolwentką słynnej Scholi Cantorum Basiliensis.
Wystąpiła z recitalami przed Cesarzem Japonii Akihito oraz wieloma Głowami Państw.
Koncertuje w Europie, Japonii, Korei Płd., Chinach  i USA. Szczególną uwagę poświęca grze na instrumentach historycznych. Obecnie wykłada w UMFC w Warszawie oraz wspiera rozwój młodych muzyków współpracując z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Konservatorium Verein w Luzern (Szwajcaria). Pianistka dokonała nagrań dla Polskiego Radia oraz radia szwajcarskiego DRS 2, płyty CD z jej udziałem ukazały się w wydawnictwach fonograficznych Ars Produktion, Naxos oraz For – Tune.  
Przez wiele lat otaczona opieką artystyczną prof. Anny Żurawlew - żony twórcy konkursów chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa.
www.mariagabrys.eu

Agata Mierzejewska – muzykolog przez lata związana z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, ekspert muzyczny o rozległej wiedzy, świetny konferansjer – prowadziła dziesiątki koncertów i festiwali muzycznych, w tym Letnie Koncerty na Grochowskiej Sinfonii Varsovii oraz Recitale Uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (w 2015 roku), współorganizatorka I edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Juliana Cochrana (2015).
http://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwosoby&view=czlowiek&id=1286&lang=pl
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/persons/text/id/7520
http://blog.instrumenty.edu.pl/