Jesteś tutaj:

Galeria Piwniczka

5286

Piwniczka Domku Ogrodnika w Radzyminie mieści w sobie dwie nieduże sale, z których jedna przeznaczona jest na stałą wystawę poświęconą właścicielom Radzymina, a druga pełni funkcję galerii wystaw czasowych.Wystawa stała: 


Od Radzimińskich do Czartoryskich - zdjęcie wystawyWystawa „Od Radzimińskich do Czartoryskich. Właściciele Radzymina od XIV do XVIII wieku” ukazuje w sposób chronologiczny najważniejszych właścicieli Radzymina od początków istnienia osady w średniowieczu do końca XVIII wieku. Ekspozycja znajduje się w piwnicach Domku Ogrodnika, pozostałości po założeniu parkowo-pałacowym, ufundowanym przez Eleonorę i Michała Czartoryskich w drugiej połowie XVIII wieku. Bohaterami wystawy są przedstawiciele rodów Radzimińskich, Leszczyńskich, Morsztynów, Bielińskich i Czartoryskich, którzy w mniejszym bądź większym stopniu przyczynili się do rozwoju miasta.Czy wiecie, który z właścicieli Radzymina był francuskim szpiegiem? A który z nich walczył z przeciwnikami, stojąc na jednej nodze? A która z właścicielek pozowała do portretu świętej Urszuli z dekoltem tak głębokim, że obraz ocenzurowano? Jeśli chcecie poznać radzymińską historię rodów Radzimińskich, Leszczyńskich, Morsztynów, Bielińskich i Czartoryskich, zapraszamy do Galerii Piwniczka. Zwiedzanie po telefonicznym kontakcie z Biblioteką w Radzyminie, 22 786 50 24, wew. 25.


- > relacja z otwarcia wystawy

- > Od Radzimińskich Do Czartoryskich - audioprzewodnik


- > Od Radzimińskich Do Czartoryskich - audiodyskrypcjaRadzymin i jego właściciele w XIV-XVIII w. - audycja w Radio dla Ciebie z cyklu "Rody i rodziny Mazowsza", 16 kwietnia 2022 roku, godz. 15.00. -> link do podkastu Radia Dla Ciebie