Jesteś tutaj:

Po śladach – odkrywamy żydowskie tradycje w Radzyminie

5982
Od marca do października 2021 Biblioteka w Radzyminie realizowała projekt: Po śladach – odkrywamy żydowskie tradycje w Radzyminie, na który pozyskaliśmy 14’000 zł ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Realizację zadania rozpoczęliśmy organizacją badań historii społeczności żydowskiej w Radzyminie. Materiał został opracowany przez lokalnego historyka, nauczyciela historii, Władysława Kolatorskiego, który również na podstawie zebranych informacji przygotował prezentację z wykładem. Wykład został umieszczony w mediach społecznościowych biblioteki, następnie na jego podstawie przygotowano konkurs on-line dla mieszkańców. W konkursie wzięło udział 120 mieszkańców.

We wrześniu zorganizowaliśmy także koncert żydowskiej muzyki ludowej. Dzięki naszym badaniom została przywrócona pamięci postać Gimpela Gilberta, nauczyciela radzymińskiej jesziwy i prawnika przy radzymińskim kahale. Jednocześnie okazało się, że w l. 80-tych XIX w. Gimpel Gilbert założył kapelę żydowską w Radzyminie, co było informacją do tej pory nieznaną. Zorganizowany koncert żydowskiej muzyki ludowej znakomicie wpisał się w nasze znalezisko historyczne, dodatkowo wykonała go Kapela Niwińskich, jedna z najlepszych kapel ludowych na Mazowszu. Kapela zebrała elementy żydowskiego folkloru muzycznego, które w XIX w. zapisał Oskar Kolberg oraz zapamiętali wiejscy muzykanci.

W październiku zorganizowaliśmy spotkanie z Agatę Tuszyńską, autorką biografii Isaaca Bashevisa Singera. Przeprowadziła ona wykład dotyczący noblisty; szczególna uwaga została zwrócona na okres kiedy Singer mieszkał z rodziną w Radzyminie. W trakcie spotkania Krzysztof Krupiński, aktor Teatru Kamienica, przeczytał fragmenty utworów Singera, w których pisarz wspomina swoje dzieciństwo związane z miastem.

W ramach projektu zorganizowaliśmy także warsztaty kaligrafii hebrajskiej. Warsztaty zostały podzielone na dwie części – dla dorosłych i dla dzieci. Zajęcia poprowadził Grzegorz Barasiński, kaligraf i nauczyciel, prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Ostatnim elementem projektu było otwarcie wystawy fotograficznej „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939”, przygotowanej przez Żydowski Instytut Historyczny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.