Jesteś tutaj:

Koncert chopinowski w majówkę

Data: 10.05.2019 r., godz. 09.30    1384
Dziesiąty koncert z cyklu „Czar dawnych fortepianów” uświetnił występ pianisty Dmitriego Ablogina
Na fortepianie historycznym Pleyel z 1842 roku należącym do kolekcji fortepianów Andrzeja Włodarczyka wykonał on recital składający się z utworów Fryderyka Chopina. Pod jego palcami zabrzmiał Polonez B-dur op. 71 nr 2, Polonez cis-moll op. 26 nr 1,2 Nokturny F-dur op. 15 nr 1 i Des-dur op. 27 nr 2, 2 Mazurki z op. 50 As-dur nr 2 i cis-moll nr 3, Etiuda cis-moll op. 25 nr 7 i na zakończenie Polonez-Fantazja As-dur op. 61. Na bis usłyszeliśmy Nokturn Es-dur op. 9 nr 2.
Interpretacje młodego lecz utytułowanego już wirtuoza Dmitriego Ablogina nawiązywały do tradycji wykonawczej pianistów przełomu XIX i XX wieku. Zamieszkały we Frankfurcie nad Menem pianista improwizował pomiędzy utworami wprowadzając słuchacza w nowy nastrój oraz nową tonację kompozycji. Dmitry Ablogin specjalizuje się w grze na fortepianach historycznych. Jest finalistą I Międzynarodowego Konkursu na Fortepianach Historycznych im. F. Chopina w Warszawie w 2018 roku. 26 sierpnia br. można będzie ponownie posłuchać jego gry w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa” odbywającego się w Warszawie!

Koncert zatytułowany „Maj z Chopinem” wykonany 2 maja 2019 roku w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie poprowadziła Maria Gabryś-Heyke, opiekun artystyczny cyklu.