Jesteś tutaj:

Dziewiąty "Czar dawnych fortepianów"

Data: 19.03.2019 r., godz. 11.00    1472
Wystąpiła Maria Gabryś-Heyke (fortepian) i „Collegium Musicum Sanctae Ceciliae” – zespół muzyki dawnej Pawła Rybkowskiego.
W Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie 10 marca 2019 r. odbył się kolejny koncert z cyklu „Czar dawnych fortepianów”. Utwory klasyków i wczesnych romantyków zabrzmiały na kopii fortepianu Antona Waltera z 1795, zbudowanej w Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie w 2017, według fortepianu z Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze.
Maria Ludwika Gabryś-Heyke, opiekun artystyczny cyklu koncertów w Radzyminie, wykonała utwory solowe: Poloneza B-dur J. Andrychowicz, Poloneza f-moll Marii Szymanowskiej, Andante z wariacjami C-dur Emilii Potockiej, Poloneza a-moll „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego i Polonezy c-moll i a-moll op. 22 Franza Xawera Mozarta. Na koniec zabrzmiał Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którym pianistce towarzyszył Zespół muzyki dawnej Pawła Rybkowskiego. Koncert poprowadziła Ewa Sławińska-Dahlig.
Koncert był okazją do wysłuchania utworów fortepianowych mało znanych polskich kompozytorek (a nawet zapomnianych, jak Potockiej, czy Andrychowicz), a także polonezów syna Wolfganga Amadeusza, Franza Xawera Mozarta – austriackiego kompozytora, który zwany jest „Mozartem lwowskim” (osiadł we Lwowie, przez 25 lat komponował tam i uczył gry na fortepianie).
Wśród prezentowanych utworów znalazły się aż cztery polonezy, a wśród nich słynny Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, którego uznaje się za twórcę artystycznej formy poloneza.
* * *
Maria Gabryś-Heyke jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie; przez 5 lat kształciła też w Szwajcarii u prof. Ivana Klansky’ego w Luzernie (dyplom solisty z wyróżnieniem), następnie u prof. Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Koncertowała niemal na całym świecie jako solistka i kameralistka, prezentując repertuar od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów, m.in. I nagrody na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii. Pianistka jest obecnie profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zespół Collegium Musicum Sanctae Caeciliae powstał w 2013 r. Jego założycielem jest skrzypek, Paweł Rybkowski, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, laureat wielu nagród, członek orkiestry Symfonicznej i Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, współpracujący z zespołem Concerto Avenna i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Paweł Rybkowski prowadzi działalność kameralną i pedagogiczną. Okazjonalnie gra również na altówce.

Oprac. Ewa Sławińska-Dahlig