Noc Odkrywców 2016 w Radzyminie

Data: 19.05.2016 r., godz. 11.00    4411
Radzymin włączył się do ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów” organizując akcję pn. „Noc Odkrywców”.
W wieczór i noc z 13 na 14 maja wcześniej zapisane zorganizowane 20-osobowe grupy zwiedzających przez około 5 godzin przemieszczały się po gminie Radzymin oglądając obiekty przemysłowe i historyczne.

Podróż ułatwiły busy wahadłowo kursujące między poszczególnymi punktami zwiedzania – oznaczony na żółto bus 1 i na niebiesko bus 2 (zgodnie z barwami gminy). Dopisała pogoda (pomijając groźnie wyglądającą, ulewną, ale krótko trwającą burzę na początku zwiedzania pierwszych dwóch grup), frekwencja i dobre humory.

Program zwiedzania obejmował linie produkcyjne i technologiczne firm Provitus, HBC Coca-Cola, oczyszczalni ścieków Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Radzyminie oraz radzymińską Kolegiatę, Bibliotekę, Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida i dawny budynek dawnego klasycystycznego szpitala wojskowego (obecnie m.in. siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego i Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzyminie). Po obiektach przemysłowych oprowadzali grupy przedstawiciele wymienionych firm, a po obiektach historycznych – przewodnicy, pasjonaci i popularyzatorzy historii lokalnej w większości związani z Towarzystwem Przyjaciół Radzymina: Jan Wnuk, Hanna Grzegorek i Jerzy Berta, Włodzimierz Piotrowski i Władysław Kolatorski.

Uczestnicy wycieczek mieli bardzo napięty program. Trzeba było przestrzegać harmonogramu, choć w wielu miejscach warto było zostać dłużej – więcej zobaczyć, posłuchać dłużej ciekawych opowieści. Okazało się także, że jest zdecydowanie więcej chętnych niż przewidzianych wcześniej miejsc (limit miejsc wynikał z ograniczeń związanych z przepisami i zasadami przyjętymi w odwiedzanych firmach). Zapewniamy, że w kolejnych latach postaramy się wyjść naprzeciw tym potrzebom – zwiększyć liczbę odwiedzanych obiektów i ilość grup. Tymczasem serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i ciepłe słowa pod adresem organizatorów. Przytoczymy poniżej opinię jednego z biorących udział w radzymińskiej „Nocy Odkrywców”:

„To był super wieczór odkrywców! Fajna inicjatywa, mega oprowadzający, wzorowa organizacja! Czego chcieć więcej?”.

Dominika Krzyżanowska-Kidała, Referat Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Radzymin
Artur Laskowski, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin