Jesteś tutaj:

Wystawa „ … w pień” autorstwa Wandy Wolf i Magdaleny Karłowicz

Data: 17.04.2024 r., godz. 12.33    438
Radzymińska odsłona projektu artystyczno-edukacyjnego.

Wystawa „ … w pień” autorstwa Wandy Wolf i Magdaleny Karłowicz, którą otworzyliśmy 13 kwietnia jest częścią projektu artystyczno – edukacyjnego, który artystki tworzą od 2019 roku.


Impulsem do powstania tego projektu była wycinka drzew przy jednej z głównych dróg w Wołominie. Problem braku poszanowania drzew, nadmiernej wycinki i niewłaściwej pielęgnacji jest niestety nadal aktualny, dlatego artystki zdecydowały się po raz kolejny zrealizować tę wystawę. Została ona dostosowana do wnętrza naszej galerii i zaprezentowana już w nowej odsłonie.


Jak same artystki mówią „projekt artystyczno-edukacyjny "...w pień" ma pomóc zauważyć i zrozumieć istniejący problem nadmiernej wycinki drzew. Uwrażliwić i zachęcić do działania naszą społeczność dla dobra nas wszystkich i przyszłych pokoleń. Drzewa są nierozerwalną częścią naszego istnienia, dlatego dbajmy i chrońmy je.


Po co nam drzewa ?
- drzewa dają nam ukojenie, uspokajają nas
- drzewa są schronieniem dla zwierząt
- drzewa dają nam tlen
- drzewa dają nam cień, są naturalną klimatyzacją
- drzewa filtrują, oczyszczają powietrze
- drzewa chronią nas przed hałasem, powodzią, wichurą
- drzewa upiększają naszą przestrzeń
- drzewa mają właściwości lecznicze
- drzewa ponoszą wartość działki, terenu
- drzewa zatrzymują wody opadowe
Chrońmy drzewa, te niezwykłe działa natury.
Od najdawniejszych czasów ludzie podziwiali drzewa, cenili i czcili je, traktowali je jako swoiste symbole łączące Niebo i Ziemię, symbole siły, życia, przemiany i trwałości.”


„Moc Natury ulokowała człowieka na wierzchołku ewolucyjnej drabiny. Paradoksalnie, miast dbać o podstawy egzystencji, degradujemy to co nam dane do zaopiekowania, z czego wyrastają nasze korzenie. „Panoszymy” się wśród bytów, uznając siebie za Panów tego świata. Teraz, w epoce antropocenu, jest czas na przewartościowanie myślenia o człowieku jako gospodarzu Ziemi.  W trosce o przyszłość naszej planety odwołujemy się do teraźniejszości, w której wciąż zbyt mało uwagi poświęcamy ekologii, dbałości o ochronę środowiska i krajobrazu. A zatem niech sztuka wypowiada problemy natury a edukacja uwrażliwia małych i dużych gospodarzy Ziemi.”


Izabela Myszka


Wystawa będzie trwała do 7 maja, zapraszamy do odwiedzin w godzinach 12.00- 19.00



Wanda Wolf - ceramiczka, „wychowanka” mistrza Stanisława Tworzydło. W swojej pracowni „Gliniany Blues” tworzy ceramikę dekoracyjną, użytkową oraz rzeźbę ceramiczną. Tworzy zarówno z mas szamotowych jak i porcelany, swoje prace ozdabia m.in. techniką sitodruku. Od wielu lat angażuje się w różnorodne działania promujące ceramikę:
- współorganizuje Plener Ceramiczny „Azymut Chrzęsne”,
- jest pomysłodawczynią i kuratorką cyklu wystaw rzeźby ceramicznej „Z Ziemi” (w przestrzeni parkowej Pałacu w Chrzęsnem), wystaw ceramiki dziecięcej „Okiem Młodego Ceramika” oraz „Ceramika-Pierwsze Kroki”,
- współautorka projektu artystyczno – edukacyjnego „…w pień”.
- organizuje alternatywne wypały ceramiki, bierze udział w budowie pieców plenerowych do wypału ceramiki,
- jednocześnie prowadzi zajęcia ceramiczne oraz naukę toczenia na kole garncarskim, dla dzieci i dorosłych. Od wielu lat związana z Wydziałem Rzeźby warszawskiej ASP w ramach Akademii Otwartej. Członkini Związku Ceramików Polskich oraz ZPAP SU Warszawa.


Magdalena Karłowicz - artystka wizualna, rzeźbiarka, edukatorka, orgaznizatorka wydarzeń artystycznych, mama dwójki dzieci, opiekunka psa i trzech kotów, mieszkanka Dąbrówki. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, aukcji, targów sztuki, sympozjów i plenerów artystycznych. Prowadzi w Radzyminie OtwARTą Pracownię Plastyczną. Zajmuje się rzeźbą w szerokim jej rozumieniu od realizacji statuetek, popiersi i pomników poprzez projekty efemeryczne do kameralnych rzeźb głównie o tematyce kobiecej. Bliskie są jej również inne dziedziny sztuki jak rysunek czy grafika.