Warsztaty kuchni tatarskiej w Załubicach

Data: 23.10.2023 r., godz. 10.54    274
Tatarzy z Jurty Tatarskiej w Kruszynianach uczyli radzyminian gotować.

Co możemy powiedzieć o tatarskiej kuchni? Jest mięsna, kaloryczna i bardzo zróżnicowana, jak sami Tatarzy. Historia tego ludu to dzieje ich wędrówek, podczas których Tatarzy poznawali nowe smaki i adaptowali je do własnej kuchni. Dlatego w kuchni tatarskiej znajdziemy potrawy, które możemy kojarzyć z innymi tradycjami kulinarnymi - tureckimi, ukraińskimi, rosyjskimi, kaukaskimi czy nawet chińskimi. Koczowniczy tryb życia narzucał sposób przygotowywania potraw. Stąd w kuchni tatarskiej przeważają potrawy jednogarnkowe, bez podwójnej obróbki, wcześniejszego duszenia czy też obsmażania mięsa. Mięso jest zresztą bardzo ważnym elementem tej kuchni, w końcu Tatarzy tradycyjnie trudnili się hodowlą krów, wielbłądów czy owiec. Dużo jest też baraniny czy gęsiny, z pobudek religijnych nie znajdziemy za to wieprzowiny. 15 października mieszkańcy Radzymina mogli nie tylko zakosztować specjałów kuchni tatarskiej, ale także własnoręcznie ugotować. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury mogliśmy zaprosić do biblioteki w Starych Załubicach Dżannetę i Wiesława Bogdanowiczów, właścicieli Jurty Tatarskiej w Kruszynianach, którzy nauczyli nas gotować kilku tatarskich potraw. Wspólnie przygotowaliśmy m. in. kołduny tatarskie, dżainę, czebureki, tatarski rosół czy wreszcie aromatyczną i treściwą tatarską herbatę z mlekiem.
 2023 NCK 1(1).jpg (122 KB)