Jesteś tutaj:

Good Night, and Good Luck!

Data: 13.10.2023 r., godz. 10.07    411
W ramach cyklu „Kino Czar” obejrzeliśmy ważny film o roli mediów i odwadze cywilnej koniecznej do zmierzenia się z absurdalną, wszechogarniającą falą podejrzeń, swoistym „polowaniem na czarownice”.

good_night_ikona.jpg (73 KB)Film opowiada historię wybitnego amerykańskiego dziennikarza stacji CBS Edwarda R. Murrowa, który wypowiedział medialną wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu. Akcja filmu rozpoczyna się 14 października 1953 roku, kiedy dziennikarze CBS podejmują decyzję realizacji materiału o oskarżanym o działalność komunistyczną żołnierzu zwolnionym z armii USA bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów jego winy, a kończy - 23 października 1958 roku słynnym wystąpieniem Murrowa, w którym mówi on o odpowiedzialności, jaka spoczywa na dziennikarzach i nowym jeszcze wtedy medium, jakim była telewizja.
Senator Joseph Raymond McCarthy stał na czele specjalnej podkomisji śledczej w Senacie, a następnie Komisji do Badania Działalności Rządu. Zainicjował kampanię na rzecz badania lojalności pracowników administracji rządowej, szkół wyższych, wojska i innych instytucji życia publicznego oraz przeciwdziałania „infiltracji komunistycznej” wśród tych grup społecznych. 
Pierwotny cel akcji polegającej na przeciwstawieniu się infiltracji instytucji rządowych przez członków Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych oraz agentów NKWD, wymknął się szybko spod kontroli i został rozszerzony przez grupę senatorów skupionych wokół McCarthy’ego na inwigilację wszelkich środowisk opiniotwórczych: aktorów, reżyserów, dziennikarzy, naukowców.
Działania te polegały na przesłuchiwaniu osób z listy sporządzonej na podstawie osobistych i zazwyczaj niczym nie uzasadnionych podejrzeń McCarthy’ego. W przypadku odmowy współpracy, w postaci podawania nazwisk kolejnych osób podejrzanych o sprzyjanie lub związki z członkami partii komunistycznej, łamano ich kariery.
Te pozbawione skrupułów metody śledcze, tworzenie atmosfery strachu i podejrzeń zapisały się w historii i określane są mianem makkartyzmu. Natomiast odnoszący się do tego film George’a Clooney’a nakręcony w 2005 roku, film czarno-biały, którego większość akcji rozgrywa się w studiach CBS i koncentruje na dziennikarzach i ich pracy, był nominowany do Oscarów i został okrzyknięty przez krytyków najlepszym amerykańskim filmem o telewizji ostatnich lat. Obraz został ciepło przyjęty na całym świecie, w wielu krajach inicjując dyskusję na temat współczesnych mediów i ich zadań. Wzbudził wiele emocji także u oglądających go w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie, co znalazło odzwierciedlenie podczas podsumowania i dyskusji moderowanej przez Piotra Płochockiego, filmoznawcę, który prowadzi radzymiński dyskusyjny klub filmowy „Kino czar”.


Tekst opracowany z wykorzystaniem recenzji filmu Marcina Kamińskiego pt. „Zawód: Dziennikarz” opublikowanej w portalu filmweb.pl oraz hasła „Makkartyzm” dostępnego w Wikipedii.


59584.4.jpg (74 KB)


O godzinie 15.00 wyświetlony został seans dla młodszych odbiorców, czyli "Nasze Magiczne Encanto".

"Film opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście - w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją.


źródło: filmweb.pl