Warsztaty z kreatywnego pisania

Data: 19.10.2022 r., godz. 08.27    703
Warsztaty z kreatywnego pisania już za nami. Było słuchane, było pisane, ale przede wszystkim było dyskutowane.

Program składał się z cyklu trzech spotkań. Zaczęliśmy od wstępu teoretycznego, to znaczy dobrych nawyków edytorskich, dbania o język i spójność, a także przydatnych „tips and tricks”. Sporo czasu poświęciliśmy też planowaniu tekstu i samej pracy. Nie brakło też zażartych dyskusji i polemik.

Następnie uczestnicy otrzymali zadanie stworzenia dowolnego tekstu, ale wedle ściśle określonego planu pracy, krok po kroku. Na każdym etapie poddawali swoje prace wzajemnej krytyce, ćwicząc w ten sposób kontrolę i sprawdzanie swojej twórczości. Na szczęście udało się utrzymać miłą atmosferę i obeszło się bez rękoczynów.

Na koniec rozmawialiśmy o inspiracjach, subiektywności opisów i często popełnianych błędach. Poza tym oddaliśmy się tyleż pouczającemu, co rozrywkowemu zajęciu pisania opisu otoczenia wspólnie, zdanie po zdaniu. Efekty były zaskakujące, a dominującą rolę w rodzącym się opowiadaniu zajął stojący nieopodal fortepian.

Podsumowując – warsztaty były kameralne, ale uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i determinacją, nawet pod chwilową presją. Wymiana doświadczeń była bardzo cenna i każdy wyszedł nie tylko bogatszy o wiedzę, ale też z nowymi znajomymi o podobnej pasji.

Maciej Ataman, trener warsztatów.

Warsztaty  zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka Twoim miejscem na mapie kultury” realizowanego z Programu BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.