Jesteś tutaj:

Czar fortepianu Meybom

Data: 16.06.2020 r., godz. 16.00    3459
Na jedynym na świecie tego typu grającym fortepianie z 1850 roku zagrał znakomity pianista Tomasz Zając
W niedzielę 14 czerwca w ramach cyklu “Czar dawnych fortepianów” w radzymińskiej sali widowiskowej Biblioteki Publicznej odbył się, z zachowaniem środków ostrożności, koncert wyróżniającego się pianisty młodego pokolenia, Tomasza Zająca. Zgromadzeni w sali słuchacze mieli możliwość wysłuchania na żywo recitalu fortepianowego, koncert transmitowany był także w streamingu live.
Pan Tomasz Zając zaprezentował program obejmujący trzy epoki stylistyczne, barok, klasycyzm i romantyzm. Na fortepianie Meybom (ok.1850) z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka zabrzmiało “Capriccio sua lontanza del mio fratello diletissimo” B-dur BWV 992 Jana Sebastiana Bacha. Utwór ten skomponowany w 1704 r. w okolicznościach pożegnania brata kompozytora udającego się na służbę w orkiestrze przybocznego regimentu króla szwedzkiego Karola XII, składa się z sześciu części, w których autor przedstawia w kolejnych, programowych obrazach scenę pożegnania, lament przyjaciół, sygnał pocztylionu, a całość wieńczy podwójna Fuga.

Następnym utworem koncertu była Sonata cis-moll op. 27 nr 2 L.V.Beethovena o podtytule “Księżycowa” (1802). To niezwykłe dzieło rozpoczyna się w nietypowy dla okresu Klasycyzmu sposób, emanuje aurą romantyzmu i tajemniczości, zapowiadając przyszłe przemiany formy sonatowej zapoczątkowane właśnie przez Beethovena. Tytuł, z którego słynie Sonata, został nadany przez wydawcę dzieł kompozytora, już po jego śmierci.

Prawdziwym “rarytasem” muzycznym była jednak możliwość wysłuchania cyklu “Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego, skomponowanych w 1874 roku. Bezpośrednią inspiracją do powstania tego utworu była wystawa malarska prac zmarłego przyjaciela Musorgskiego, E.Hartmanna. Kompozytor pozostając pod wrażeniem wystawy, na której zaprezentowano 400 prac malarza: obrazów, akwareli i grafik, w krótkim czasie skomponował “Obrazki”, cieszące się niesłabnącą popularnością do dnia dzisiejszego. Utwór ten doczekał się kilku orkiestracji, z czego najsłynniejszej transkrypcji dokonał M.Ravel.

M.Musorgsky komponował “Obrazki z wystawy” mając do dyspozycji fortepian identyczny z tym, na którym zagrał Tomasz Zając. Radzymińska publiczność była więc świadkami historycznej chwili, gdyż dźwięki fortepianu “Meybom” przeniosły nas do czasu, kiedy kompozytor przy podobnym instrumencie tworzył pierwsze, muzyczne szkice cyklu. Ciekawostką jest fakt, że Meybom z Pracowni A.Włodarczyka jest prawdopodobnie jedynym takim, grającym instrumentem z tego okresu na świecie.

Z uwagi na to, że wiele osób zainteresowanych uczestnictwem w koncercie nie odważyło się przyjść na salę koncertową (ze względów bezpieczeństwa, z ostrożności), specjalnie dla nich realizowaliśmy transmisję wideo „na żywo” - dzięki uprzejmości portalu informacyjnego WWL 24.

Maria Ludwika Gabryś-Heyke

Transmisja wideo koncertu: