Jesteś tutaj:

"Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości"

145Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w
Radzyminie, uczestnicy projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej
przeszłości” fot. A.N.


  Wśród pamiątek po Tadeuszu Popławskim zachował się m.in. własnoręcznie napisany życiorys fot.A.N.
Urodziłem się 18 grudnia 1899 r….


Tak swój życiorys rozpoczynał Tadeusz Popławski. Kiedy pisał te słowa miał już 92 lata. Pozostawił po sobie rękopis i kilka dokumentów. I pamięć. Pamięć o człowieku, który walczył w 1920 roku.
O pradziadku Tadeuszu Popławskim dowiemy się więcej z prezentacji, którą w ramach projektu „Między nami. Szukamy śladów naszej przeszłości” przygotowuje ze swoimi szkolnymi kolegami Małgosia Popławska, jego prawnuczka.

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych w Radzyminie przygotowują kilka prac w ramach projektu. Pracują pod okiem p. Miłosławy Regulskiej. Będzie więc film o pradziadku Popławskim, ale być może uda się także odszukać miejsce, w którym gen Józef Haller wręczał krzyż Virtuti militari porucznikowi Stanisławowi Szymańskiemu.


Po śladach przeszłości
Co kryją albumy fotograficzne naszych dziadków? Czy gdzieś w zakamarku pamięci zachowało się wspomnienie ciotecznego pradziadka w mundurze z 1920 roku?

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin rozpoczęła realizację projektu pt. „Między nami. Szukamy śladów naszej historii”. Chcemy wydobyć i zachować w lokalnej pamięci społecznej sylwetki osób – mieszkańców naszego miasta i gminy - zaangażowanych w wydarzenia, które rozegrały się pod Radzyminem w 1920 roku. Zespoły Badaczy Lokalnych, w skład których wejdą uczniowie radzymińskich szkół, nauczyciele, a także rodzice, którzy będą chcieli się zaangażować, będą poszukiwać dokumentów, fotografii, wspomnień dot. osób i zdarzeń 1920 roku. Chcemy także utworzyć archiwum związane z kultywowaniem przez mieszkańców kolejnych rocznic bitwy 1920 roku, szczególnie w okresie PRL.

Zapraszamy wszystkich Państwa do naszego projektu. Jeśli chcecie podzielić się swoimi wspomnieniami, macie w swoich prywatnych archiwach zdjęcia, dokumenty – chętnie wysłuchamy Waszej opowieści. Zadzwońcie lub napiszcie. Przejdźmy wspólnie tę podróż po śladach naszej przeszłości.

Czekamy na Państwa telefony i listy.

Agnieszka Nowińska, koordynatorka projektu
tel.: 506 196 949
anowinska@bibliotekaradzymin.pl

Partnerami w projekcie są: Urząd Miasta i Gminy Radzymin, Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Szczep 9 Radzymińskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Labirynt.
Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.