Offline Challenge w Radzyminie - Zwolnieni z Teorii

Data: 18.04.2024 r., godz. 15.36    160
Kuba Dworak i Paweł Pietrucha wpadli na pomysł atrakcyjnego zagospodarowania wolnego czasu na przerwach między lekcjami.

Coraz więcej uczniów nie wyobraża sobie jednego dnia bez telefonu, co doprowadza nawet do fonoholizmu. Skutki tego mogą być opłakane (uzależnienia, cyberprzemoc, odizolowanie). Zamiast ograniczać czas korzystania z telefonu i wprowadzać zakazy lepiej zaoferować coś w za mian.

Pomysłem jest projekt, w którym pomysłodawcy chcą zaproponować uczniom alternatywne formy spędzania wolnego czasu na przerwach –zachęcanie do zytania książek, grania w „zośkę ” czy kolorowanie kolorow anki XXL. Celem jest integracja młodzieży poprzez udział we wspólnych aktywnościach na lekcjach  – chodzi o zespołowe zabawy, które będą wymagały zaangażowania, współpracy i komunikacji

Uczniowie szkół, które podjęły się te wyzwanie będą mieli za zadanie spędzić czas w szkole bez telefonów, laptopów i smartfonów. W praktyce ma to wyglądać tak, że nauczyciel na godzinie wychowawczej ma zachęcić uczniów do udziału w grach planszowych oraz terenowych.

Inicjatywa "Zwolnieni z Teorii" to program edukacyjny, który zachęca młodzież do realizacji projektów społecznych. Poprzez te projekty uczestnicy mogą rozwijać kluczowe kompetencje, takie jak kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie i współpraca. Założony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na te umiejętności, program oferuje młodym ludziom możliwość zdobywania doświadczenia praktycznego, które może pomóc im w przyszłych poszukiwaniach pracy.

Na ten temat więcej opowiedzieli nam już sami pomysłodawcy, czyli Kuba Dworak i Paweł Pietrucha w aucycji Radia FAMA

Całe przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane ze środków Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin z wniosku o najlepszą inicjatywę kulturalną.