Wystawa „Kobiety Izraela” w radzymińskiej bibliotece

Data: 08.05.2023 r., godz. 15.44    481
Dzięki współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce możemy poznać historię Izraela w świetle biografii wybitnych Izraelek.

Od początku maja w foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie można oglądać wystawę „Kobiety Izraela”. Historia kobiet i ich wkład w kształtowanie naszego świata są często pomijane w dyskursie historycznym. Z tego powodu Ambasada Izraela postanowiła przedstawić fascynujące izraelskie kobiety i pozwolić im własnymi słowami opowiedzieć swoje historie- opisać największe osiągnięcia, ale i przeszkody, które musiały pokonać. Poznając historie bohaterek wystawy, dowiemy się też o różnorodności społeczeństwa izraelskiego, która jest jednym z filarów jego sukcesu.

„Odnoszenie przez kobiety sukcesów w dziedzinach uważanych za męskie jest osiągnięciem samym w sobie. Nasze bohaterki nie odniosły sukcesu, pomimo tego, że są kobietami, ale właśnie dlatego, że nimi są. Wystawa jest próbą przybliżenia mocnych stron izraelskich kobiet i przypomnienia, że kobiety na całym świecie są silne, utalentowane i powinny podążać za swoimi marzeniami” mówi - Tal Ben Ari Yaalon, Chargé d’affaires Izraela w Polsce.

W gronie kilkunastu bohaterek wystawy znalazły się m.in. Golda Meir - trzecia w historii świata kobieta na stanowisku premiera, Malka Braverman - pierwsza kobieta sprawującą funkcję zastępczyni Szefa Mossadu oraz wywodząca się ze Zduńskiej Woli Ada Yonath, laureatka nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Zadanie jest elementem projektu: "Nie tylko Singer. Odkrywamy żydowskich pisarzy Radzymina", współfinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

logo.png (31 KB)