Jesteś tutaj:

Koncert pieśni barokowych i renesansowych

Data: 12.10.2022 r., godz. 09.05    1005
Zespół wokalny Scala Sancta z Warszawy wykonał pieśni w językach starofrancuskim, staroangielskim, staropolskim i po łacinie.

Koncertu zatytułowany „Carpe Diem” odbył się w niedzielę 9 października 2022 roku w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie. Zespół wokalny zaprezentował pieśni chwalące radość życia w świeckiej muzyce dawnej. Cały program utrzymany był w radosnym, lekkim nastroju i śpiewany w językach staropolskim, staroangielskim, starofrancuskim i po łacinie. Jako że tekst w tych pieśniach spełnia rolę nadrzędną, każdy utwór poprzedzony był krótkim wstępem opisującym jego powstanie, charakter, znaczenie i tłumaczenie. Poza utworami wykonywanymi a’cappella pojawiły się też pieśni z towarzyszeniem fletów prostych oraz różnych instrumentów perkusyjnych (trójkąty, tamburyna, bębenki- typowe dla tego typu muzyki śpiewanej i niejednokrotnie tańczonej przy okazji świąt czy biesiad w czasach Renesansu czy Baroku). 


Program koncertu:
Gaude Mater Polonia – Teofil Tomasz Klonowski, sł. Wincenty z Kielc
Kleszczmy rękoma – muz. Mikołaj Gomółka, sł. Jan Kochanowski
Breve Regnum i Ex Trinitatis – oprac. Włodzimierz Sołtysik
Tant que vivre - C. de Sermisy
Pavane - T. Arbeaud
Margot - J. Arcadelt
Tourdion - P. Attaingnant
Now is the month of maying - T. Morley
Come again – J. Dowland
If yee love me - T. Tallis
Sing we and chant it - T. Morley
Sarabanda - Anonim XVII w.
Dobranoc Ci Anusieńku - Anonim XVII w.
Pieśń Filaretów i Kurdesz - oprac. Józef Tadeusz Klukowski


Wystąpili:
Anna Szot (dyrygent, kierownictwo muzyczne), Agnieszka Bogdewicz, Katarzyna Bortkun, Monika Kilian, Karolina Zimińska, Marek Snycerski, Marian Włodarski oraz gościnnie Mariusz Mikow.


Zespół wokalny Scala Sancta to grupa muzyków i pasjonatów, których połączyła radość wspólnego śpiewania. Zespół powstał w Warszawie w styczniu 2016 r. Debiutancki koncert odbył się 26 czerwca 2016 r. Od tej pory chętnie koncertujemy na wielu scenach, zarówno w kościołach, instytucjach kultury, jak również w plenerze podczas uroczystości historycznych, edukacyjnych i patriotycznych. 
Dyrygentem jest Anna Szot - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej; stypendystka Northern Illinois University, ukończyła studia podyplomowe MA o profilu akompaniament fortepianowy i uzyskała certyfikat wykonawczy MA na Wydziale Dyrygentury Chóralnej. Pracowała w Bemowskim Centrum Kultury, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną. Uczy i akompaniuje w szkołach muzycznych w Warszawie. Od wielu lat prowadzi autorskie studio nauki gry na fortepianie.


chor - 1.jpg (4.57 MB)chor2 - 1.jpg (2.47 MB)