Jesteś tutaj:

„Czas wesela” – koncert Kapeli Niwińskich w radzymińskiej Bibliotece.

Data: 07.10.2021 r., godz. 12.00    199
30 września w Miejskiej Sali Koncertowej mieszkańcy Radzymina mieli okazję posłuchać koncertu jednej z najlepszych kapel ludowych na Mazowszu – Kapeli Niwińskich
Kapela w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonuje także melodie obrzędowe.

Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego, w tym Powiśla Maciejowickiego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, w szczególności Radomszczyzny.
Muzycy w swej grze starają się zachować jak najwięcej z ludowej maniery swoich Mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych, dlatego też muzyka, która grają jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, przede wszystkim taneczna. Mateusz Niwiński jako skrzypek, gra także w innych składach wraz z ludowymi muzykami min. z Tadeuszem i Marianem Lipcami, Stefanem Nowaczkiem, Wiesławą Gromadzką.

W Radzyminie muzykanci zagrali i zaśpiewali materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Czas wesela”. Jest to ludowa muzyka żydowska z zapisków Oskara Kolberga i z pamięci wiejskich muzykantów. Jak mówi Mateusz Niwiński, lider kapeli: “Muzyka żydowska i polska istniały przez wieki obok siebie a motywy z obu tradycji wzajemnie się przenikały. Żydowscy muzykanci grywali na polskich weselach a polscy na żydowskich. Wojna bezpowrotnie zamknęła ten świat. Zebraliśmy nieliczne pozostałości, zapisane przez Oskara Kolberga, odnalezione w archiwalnych nagraniach, przekazane przez przedwojenne pokolenie polskich muzykantów. Płyta jest naszą opowieścią o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko-żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie”

W koncercie udział wzięli: Mateusz Niwiński – skrzypce I, Angela Zajcewa – skrzypce II, Magdalena Sobczak – cymbały, Agnieszka Niwińska – baraban, Piotr Domagalski – basetla.

Link do koncertu -Kliknij w link
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021