Jesteś tutaj:

„Singer. Pejzaże pamięci” – spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską. Rozdanie nagród w konkursie "Po śladach".

Data: 08.10.2021 r., godz. 14.00    231
3 października 2021 roku Biblioteka w Radzyminie zaprosiła mieszkańców na spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską - pisarką, poetką, autorką wielu głośnych i chętnie czytanych biografii.
Pierwszą biograficzną pozycją autorki była książka „Singer. Pejzaże pamięci”. Ponieważ Isaac Singer był jako dziecko mieszkańcem naszego miasta, postanowiliśmy zaprosić biografkę do Radzymina, aby przeprowadziła nas przez meandry życiorysu noblisty, pisarza tworzącego w języku jidysz, który wspomnienia z Radzymina umieścił w kilku swoich utworach.

Agata Tuszyńska opowiadała o swojej podróży po Polsce śladami Singera – do Leoncina, Radzymina, Biłgoraja i kilku innych miejsc na Lubelszczyźnie i w Warszawie. Autorka przybliżyła uczestnikom spotkania sylwetki rodziców noblisty, którzy mimo że byli Żydami, pochodzili z zupełnie innych kultur. Dla mieszkańców Radzymina interesujące mogły wydać się wspomnienia autorki, dotyczące zbierania materiału do książki właśnie podczas pobytu w naszym mieście 30 lat temu oraz rozmów z mieszkańcami. Biografka zaznaczyła wówczas także o różnicach w pisaniu biografii dziś i dawniej, oraz o trudnościach jakie pojawiają się dziś w bezpośrednim kontakcie z rozmówcami.

Przybyli na spotkanie mogli posłuchać o życiu Singera w Warszawie i w Stanach Zjednoczonych. Dowiedzieliśmy się o zarzutach żydowskich pisarzy wobec Singera, dotyczących antysemityzmu czy pornografii w jego utworach, a także o bliskiej relacji ze starszym bratem Joszuą. Agata Tuszyńska opowiedziała również o związkach z kobietami, o małżeństwie z Almą Wassermann oraz o jego bardzo ludzkich przywarach, jak skąpstwo czy niechęć do pomocy innym. Jednocześnie jednak słuchacze dowiedzieli się o duchowości Singera, jego wierze w Boga i zakorzenieniu w kulturze chasydyzmu.

Fragmenty książki oraz fragmenty opowiadań Singera brawurowo przeczytał Krzysztof Krupiński, aktor Teatru Kamienica.

Podczas spotkania rozdaliśmy nagrody w konkursie on-line pt. "Po śladach" dotyczącym historii społeczności żydowskiej w Radzyminie. W konkursie udział wzięło ponad 120 osób.
Laureatami zostali:
Marzena Klimkiewicz - I miejsce
Mateusz Stefankowski - II miejsce
Maciej i Monika Tomaszewscy - III miejsce
Gabriel Jusiński - nagroda dodatkowa

Link do filmu ze spotkania Kliknij tutaj! 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021