Jesteś tutaj:

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Data: 22.09.2020 r., godz. 15.00    850
„Zrób sobie raj” to tytuł jednej z książek naszego niedzielnego gościa.
Radzymińska Biblioteka w ramach obchodów Dni Radzymina postanowiła pójść tym tropem i stworzyć raj miłośnikom ambitnej literatury. Zaprosiliśmy na spotkanie Mariusza Szczygła, reportażystę, pisarza, miłośnika Czech, autora wielu książek, m. in. „Gottland”, „Nie Ma", „Osobisty przewodnik po Pradze”, zdobywcę wielu prestiżowych nagród literackich. Mariusz Szczygieł jest również współzałożycielem i prezesem Fundacji Instytutu Reportażu.

W swoich reportażach autor często porusza sprawy niełatwe tj. śmierć, okrucieństwo, samotność, przemijanie. Dlatego też podczas niedzielnego spotkania padły pytania o rolę i misję reportera. Czy reporter powinien pokazać prawdę taką jak jest, niezależnie od tego czyja ta prawda? Usłyszeliśmy również o inspiracji Mariusza Szczygła książką pisarza Stanisława Stanucha i jego słowami „Każdy człowiek powinien szukać własnej prawdy ... .”

Zdaniem naszego gościa, w pracy reportera ważne jest to „by czytelnicy wiedzieli, że reportaż jest prawdziwym, ale wyłącznie subiektywnym gatunkiem”, bez oceny i sugestii. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się również, od kiedy trwa jego przyjaźń z Czechami, w wyniku której powstały intrygujące reportaże. Co Polaków różni od naszych sąsiadów i co ma na myśli mówiąc „Każdy Polak znajdzie takiego Czecha na jakiego zasłużył”. Mariusz Szczygieł opowiadał także o swojej twórczości, zainteresowaniach, fascynacjach literackich oraz planach zawodowych i osobistych.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, rozmowa trwała prawie dwie godziny. Uczestnicy spotkania mieli okazję zadać naszemu gościowi swoje pytania, zakupić książkę i otrzymać autograf - jeśli sobie tego życzyli - z dedykacją. 

Spotkanie odbyło się w  ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki.