Jesteś tutaj:

Uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Data: 16.11.2018 r., godz. 10.00    518
Młodzi utalentowani Radzyminianie w Święto Niepodległości zaprezentowali bogaty, starannie przygotowany i poruszający program artystyczny.
W hali sportowej ROKiS w niedzielne popołudnie 11 listopada 2018 r. zaprezentowały się kolejno Radzymińska Orkiestra Dęta, młodzież zrzeszona w Międzyszkolnym Klubie  Historycznym im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Teatr Maskarada działający przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin.

Orkiestra wystąpiła w towarzyszeniem znakomitych solistów – Sylwii Krzywdy i Bartosza Szmacińskiego. Pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Kusia wykonała brawurowo koncert złożony ze znanych i lubianych pieśni legionowych. Zabrzmiały m.in. Rota, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani, jak to na wojence ładnie, Szara piechota, Białe róże, Bywaj dziewczę zdrowe, O mój rozmarynie. Między blokami muzycznymi złożonymi z w/w pieśni Orkiestra zagrała składanki popularnych polskich melodii filmowych. Całość zwieńczyło uroczyste odśpiewanie Marszu I Brygady Legionów Polskich.

Klub im. AK przedstawił widowisko artystyczne pt. Ballada o tej, co nie zginęła. Spektakl wykonany przez 80 uczniów z 12 szkół położonych na terenie Gminy Radzymin i ponad 20 przedszkolaków z 3 przedszkoli, ukazał wysiłek naszych przodków w walce o Wolną Ojczyznę. Zobaczyliśmy polskie drogi do Niepodległości w okresie zaborów i radość z odrodzenia Rzeczypospolitej. Reżyserem inscenizacji była pani Iwona Jaworska, nauczycielka pracująca w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyminie, wspierana przez nauczycieli – koordynatorów Klubu im. AK ze wszystkich szkół: panie Magdalenę Krysiak, Edytę Kuźkowską, Gabrielę Oleksy,  Edytę Baranowską, Monikę Kowalik, Mirosława Góral, Reginę Kaszubę, Anna Górska-Peć, Edytę Maciejską, Małgorzata Grabowska, Magdalenę Kazik, Miłkę Regulską, panów Grzegorza Jelenia, Tomasza Pałaszewskiego i Mariusza Wardaka oraz panią Bożenę Materę, która opiekowała się przedszkolakami i prezesa Klubu pana Władysława Kolatorskiego. Widowisko powstawało przez wiele miesięcy w ramach projektu zatytułowanego „Młodzi mieszkańcy Gminy Radzymin w hołdzie dla Niepodległej” i było wyrazem pamięci i szacunku dla kilku pokoleń Polaków walczących o wolna Ojczyznę. Zostało przyjęte entuzjastycznie przez bardzo licznie zgromadzoną publiczność, która po brzegi wypełniła całą halę sportową.

Artystyczny wieczór patriotyczny zwieńczył spektakl teatralny pt. Tak jest, Panie Komendancie!" przygotowany przez młodzież Teatru Maskarada. Scenariusz spektaklu napisał Robert Miękus, pisarz i scenarzysta teatralny i filmowy mieszkający w Radzyminie (znany m.in. z takich seriali jak „Wojna i Miłość 1920" czy Ojciec Mateusz, Komisarz Alex; wespół z Janusz Petelski autor powieści kryminalnej pt. Ferajna). Inscenizacji i oprawy muzycznej podjęła się Małgorzata Puzio - aktorka i opiekunka artystyczna Teatru. Mundury i broń  użyczyło Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920. Wyjątkowym gościem zaproszonym  do udziału w spektaklu jest zanany i ceniony polski aktor Teatru  Starego z Krakowa - Artrur Dziurman, który specjalnie na te obchody przyjechał do Radzymina. Brawurowo wykonany spektakl, pełen zaskakujących zwrotów akcji, wielu efektów specjalnych i zabiegów ze strony aktorów i techników, był długo i rzęsiście oklaskiwany przez publiczność.

Program artystyczny obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Radzyminie od strony organizacyjnej i technicznej przygotowany został na zlecenie Gminy Radzymin przez Bibliotekę w Radzyminie i Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu. Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Gminy Radzymin i dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wyrażamy nadto wdzięczność wielu firmom prywatnym, organizacjom i wszystkim osobom, których życzliwość i wsparcie umożliwiły realizację całego przedsięwzięcia.