80-ta rocznica likwidacji getta w Radzyminie

• Data: 07.10.2022 r., godz. 18:00
  • Miejsce: Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
  • Kategoria: Historia
3 października 1942 roku w ramach akcji "Reinhardt" Niemcy przeprowadzili likwidację radzymińskiego getta. Teren otoczyły oddziały żandarmerii. Żydów zgromadzono na obszernym placu przy ulicy Weteranów, następnie załadowano do wagonów towarowych i wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Według relacji Mordechaja Zylbersztejna -Shohama okres okupacji przeżyło jedynie około 40 radzymińskich Żydów.

W 80-tą rocznicę akcji Reinhard i likwidacji getta w Radzyminie zapraszamy do biblioteki na spotkanie, podczas którego:

• otworzymy wystawę: Tak, jak gdyby nas nigdy nie było. 80.ta rocznica zagłady Żydów w niemieckiej akcji "Reinhardt" (Muzeum Getta Warszawskiego)
  • pokażemy film: Świadkowie epoki. Czas zagłady (Instytut Pileckiego i i Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny)
  • posłuchamy prelekcji Władysława Kolatorskiego: Śladami Żydów w Radzyminie

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie