Waldemar Rudyk WIERSZE WIECZORNE I INNE PRACE

• Data: od: 29.05.2022 r., godz. 16:00 do: 30.06.2022 r., godz. 16:00
  • Miejsce: Domek Ogrodnika
  • Kategoria: Wystawa

Zapraszamy na otwarcie wystawy Waldemara Rudyka Wiersze wieczorne i inne prace". Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca.

Waldemar Rudyk absolwent Instytutu Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych Jest autorem dwudziestu sześciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad dwustu wystawach zbiorowych, akcjach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

O swoich realizacjach mówi:

Biorą się z zapamiętanego bezmiaru pól i błękitu nieba, oddzielonego od ziemi prawie granatową ścianą lasu. Bezwiednie noszę pod powiekami ten zaczerpnięty jeszcze z dzieciństwa krajobraz. Teraz wiem, że wszystko,  co oglądam i przeżywam, filtruję przez pokłady widoków, zdarzeń, smaków i zapachów. Moja artystyczna kreacja napędzana jest energią ścierających się światów. To, co własne, zżyte, przetrawione, wciąż styka się z nowym i obcym. Powstające w naturalnej przestrzeni prace są materialnymi znakami i zapisem emocji. Nie jest możliwe oddzielenie od ich formalnej warstwy tego bagażu – napięć, zgrzytów, kontrapunktów i ekspresji. Pracując nad obiektami malarskimi, czy przestrzennymi formami, zdaję się być w środku działania  pól natury i kultury. Prace dalekie są od ilustrowania otaczającego świata, interpretowania natury czy anegdotycznej narracji. To, co pojawia się w przestrzeni miasta, galerii, czy sielskiego krajobrazu, zdaje się być sumą i następstwem wyidealizowanych powidoków, zapamiętanych krajobrazów, miejsc, zdarzeń  i kulturowych odniesień.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu „Biblioteka Twoim miejscem na mapie kultury” realizowanego z Programu BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Domek Ogrodnika

ul. 11 Listopada 4