Jesteś tutaj:

Brzmienie fortepianu Chopina

Data: 22.11.2024 r., godz. 13.04    97
Melomani, którzy wypełnili niemal po brzegi Miejską Salę Koncertową w Radzyminie, mieli okazję posłuchać muzyki wykonywanej na fortepianie marki Érard z 1842 roku i posłuchać opowieści na jego temat.

Działo się to podczas gali finałowej projektu pt. "Fortepian czasów Chopina a fortepian współczesny: w poszukiwaniu autentyzmu i aury brzmieniowej". Spotkanie było prowadzone przez dr Michała Brulińskiego i Marka Brachę, a instrument pochodził z kolekcji Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka ze Słupna k/Radzymna.


fortepian_czasow_chopina-gala_finalowa-ikona.jpg (154 KB)


Projekt "Fortepian czasów Chopina" zainaugurowaliśmy wrześniowym spotkaniem plenerowym na tarasach Domku Ogrodnika. W trakcie gali finałowej projektu przenieśliśmy się do chopinowskich salonów, eksplorując nie tylko fascynującą aurę brzmieniową instrumentu z epoki, ale także odtwarzając repertuar salonowych widowisk muzycznych, w których uczestniczył Fryderyk Chopin. To właśnie domowe i salonowe muzykowanie należało w XIX wieku do najbardziej popularnych i powszechnych praktyk muzycznych. W podróży przez warszawskie, paryskie i londyńskie salony melomanom uczestniczącym w spotkaniu towarzyszył dźwięk unikatowego fortepianu francuskiej wytwórni Érard (1842) z kolekcji Andrzeja Włodarczyka. Podczas ostatniej z cyklu prelekcji z elementami koncertu usłyszeli miniatury fortepianowe polskich kompozytorów (m.in. Bazylego Bohdanowicza, Józefa Damse, Józefa Elsnera, i Marii Szymanowskiej) oraz kompozycje na cztery ręce (Schubert, Weber, Mozart). Nie zabrakło, oczywiście, muzyki Fryderyka Chopina! 


Organizatorem projektu pn. „Fortepian czasów Chopina a fortepian współczesny: w poszukiwaniu autentyzmu i aury brzmieniowej” jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz Miejskim Domem Kultury w Wołominie. Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.