Prelekcja rozpoczęła się od przedstawienia sylwetki Czesława Miłosza, który był nie tylko poetą, ale również eseistą, prozaikiem, tłumaczem i laureatem Nagrody Nobla. Prelegent w interesujący sposób wprowadził uczestników w złożony świat poezji i filozofii Miłosza, zwracając uwagę na, wielowymiarowość i ponadczasowość jego twórczości.
Ważną częścią prelekcji było omówienie przez prelegenta eseistyki Miłosza, w tym jego kluczowego dzieła – „Zniewolony umysł" oraz wierszy, które obrazują niełatwe relacje poety z ojczyzną i polskością, podkreślając takie utwory, jak „Campo di Fiori" czy „Piosenka o końcu świata".
Pod koniec wykładu prowadzący odniósł się do późniejszych lat życia Miłosza i jego emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie pełnił funkcję wykładowcy literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Prelekcja okazała się niezwykle inspirującym spotkaniem, które pozwoliło uczestnikom na głębsze zrozumienie twórczości Czesława Miłosza oraz wartości, jakie poeta pozostawił w swoich dziełach.
W spotkaniu wzięła udział młodzież z radzymińskich szkół oraz mieszkańcy gminy Radzymin.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu PATRONI ROKU 2024, na który radzymińska biblioteka otrzymała darowiznę od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.