Wyjątkowość spotkań z instrumentem marki Pleyel z roku 1842 pochodzącym z kolekcji Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka polegała na tym, że wypełniały je bardzo ciekawe opowieści o fortepianach czasów Fryderyka Chopina zilustrowane wirtuozerską grą.
Sama gra na fortepianie historycznym publiczności, która wcześniej z nim się nie zetknęła, niewiele by wniosła, gdyby nie została obudowana odpowiednią narracją. Cykl spotkań rozpoczęty w sobotę 21 września w Radzyminie, kontynuowany w niedzielę 22 września w Wyszkowie ma na celu przede wszystkim budowanie tej świadomości.
– Dzięki czemu – podkreślał dr Michał Bruliński – wierzymy, że wyklaruje się większa przestrzeń dla formatów koncertowych na instrumentach historycznych.
W ramach spotkań wygłoszone zostały prelekcje połączone z koncertem, które ukazały nie tylko muzyczne zjawiska epoki Chopina, ale i autentyczną aurę brzmieniową historycznego instrumentu. Wykonawcami byli dr Michał Bruliński i Marek Bracha. Przybyli mogli usłyszeć kompozycje Chopina, dzieła wczesno-romantycznej muzyki polskiej oraz duety (Schubert, Beethoven, Mozart). Wszystkie te arcydzieła zabrzmiały na oryginalnym, historycznym instrumencie z epoki, co zapewniło niezapomniane doznania muzyczne.
Inauguracja cyklu nastąpiła na tarasach Domku Ogrodnika, jedynej zachowanej pozostałości zabudowań pałacowych księżnej Eleonory Czartoryskiej w parku jej imienia w Radzyminie. A kontynuacja następnego dnia na tarasach Pałacu Skarżyńskich w Wyszkowie. Z uwagi na to, że było to pierwsze od kilkudziesięciu lat wydarzenie kulturalne zorganizowane w tym miejscu, że mieszkańcy idąc na spotkanie z fortepianem czasów Chopina mogli po raz pierwszy przekroczyć bramę pałacową, zainteresowanie nim było oszałamiające! Ogromny wpływ na to, by do tego doszło, mieli Burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki, Pierwsza Zastępczyni Burmistrza Alicja Staszkiewicz i Właściciele Pałacu Skarżyńskich.
Michał Bruliński tak podsumował spotkania z radzymińską i wyszkowską publicznością:
„Czuliśmy się z Markiem wspaniale – w tak miłych okolicznościach przyrody i z tak wspaniale słuchającą i uśmiechniętą publicznością. Mieliśmy ogromną przyjemność dzielenia się z publicznością naszą pasją do gry i opowieściami o autentycznych dźwiękach romantycznego fortepianu. Cieszymy się niezmiernie z tego, iż nowatorska forma wykładu połączonego z koncertem spotkała się z taką aprobatą publiczności zarówno w Radzyminie, jak i w Wyszkowie. A historyczny fortepian Pleyela z 1842 roku, chociaż ewidentnie dedykowany przestrzeniom salonowym, znakomicie współgrał z parkową aurą.”
Artur Laskowski
Organizatorem projektu pn. „Fortepian czasów Chopina a fortepian współczesny: w poszukiwaniu autentyzmu i aury brzmieniowej” jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz Miejskim Domem Kultury w Wołominie. Wykonawcami są dr Michał Bruliński i Marek Bracha. Instrumenty historyczne pochodzą z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie k/Radzymina.
Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
-> więcej informacji o projekcie
Wideo-relacja ze spotkania w Radzyminie, realizacja Sztuka Kreacji Michał Kamiński:
Wideo-relacja ze spotkania w Wyszkowie, realizacja Sztuka Kreacji Michał Kamiński: