Jesteś tutaj:

Dyskusyjny Klub Książki

Data: 05.12.2023 r., godz. 14.13    141
„Każda książka (…) – powiększa naszą wiedzę”. – Antoni Ber

Tym razem taką książką był Greenpoint Ewy Winnickiej, reporterki, autorki książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka oraz Był sobie chłopczyk. Współautorki książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym Łazarewiczem). Trzykrotną laureatką nagrody Grand Press, laureatką Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Ewa Winnicka otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz" i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.


Greenpoint to historia dzielnicy Nowego Jorku opowiedziana głosami mieszkańców — imigrantów z Polski, głównie z Podkarpacia i Białostocczyzny. Razem z reporterką odwiedzamy przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia. 


Autorka, ustami swoich rozmówców, opowiada o trudzie emigracji, historiach nierzadko szokujących, ale czasami budujących. 
Dodatkowym atutem książki jest opis historyczny rozwoju dzielnicy.


Polecamy lekturę wszystkim zainteresowanym tematem.