Jesteś tutaj:

Holenderskie flizy w Radzyminie

Data: 12.09.2023 r., godz. 15.37    89
Radzymińska biblioteka realizuje projekt „Radzymin wielu kultur”, który ma przybliżyć mieszkańcom wielokulturowe dziedzictwo naszego miasta.

W ramach zadania zorganizowaliśmy warsztat malowania na flizach dawną metodą holenderską, który miał nawiązywać do dziedzictwa menonitów w Radzyminie. Warsztat przeprowadziła Beata Grudziecka – ceramiczka, absolwentka UJ z zakresu muzealnictwa, „Mistrz Tradycji” w dziedzinie malarstwa na flizach.
Uczestnicy zapoznali się z historią malarstwa na holenderskich płytkach ceramicznych oraz recepcją tej dziedziny sztuki w Europie. Głównym elementem zadania było jednak samodzielne wykonanie dwóch fliz, z wykorzystaniem tradycyjnych wzorów niderlandzkich. Dlatego też uczestnicy własnoręcznie nanosili szkliwo na flizy, następnie metodą przepróchy przenieśli wzór na płytkę i barwili go kobaltem. Ten pozornie prosty schemat pracy wymagał wiele cierpliwości i uwagi, głównie ze względu na niewielkie rozmiary przenoszonych wzorów.


Warsztat został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. 


Projekt bez nazwy(2).jpg (34 KB)