Jesteś tutaj:

Wernisaż Michała Banaszka

Data: 16.05.2023 r., godz. 13.35    496
„Travellingi bez podmiotu”

Wernisaż wystawy „Travellingi bez podmiotu” Michała Banaszka


13 maja otworzyliśmy wystawę obiektów rzeźbiarskich Michała Banaszka. Jest to wystawa bardzo oszczędna w swojej formie, bo takie są też prace artysty. Pozbawione figuracji, odnoszą się bezpośrednio do przestrzeni i czasu. Minimalistyczne i lapidarne również poprzez użyty materiał – metal i beton. Ten dość powszechny i surowy „zwykły” beton w tym ujęciu zyskuje dużo szlachetności i elegancji.


Wystawę można oglądać do 30 maja, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 18.00.


Wstęp wolny.


 


Michał Banaszek (1979)


Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Czynny zawodowo artysta wizualny i pedagog. Udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, prezentacjach w  przestrzeni publicznej i konkursach. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor i współautor  kilkudziesięciu projektów edukacji artystycznej. Wykładowca w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie, gdzie prowadzi m. in. przedmiot Rysunek i Rzeźba. Współpracuje z Fundacją Bez Wizy i Zamkiem Królewskim w Warszawie. Laureat Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej (2017), Odznaka Srebrnej Palety w konkursie Inspiracje (2019). Członek OW ZPAP (2020). Jego inspiracją jest otaczająca przestrzeń, tworzy rzeźby, obiekty i instalacje.


„PRÓBUJĘ UKAZYWAĆ PRZESTRZENIE, NAD KTÓRYMI NIE MAMY PEŁNEJ KONTROLI. INTERESUJE MNIE ŚWIAT BĘDĄCY NIEJAKO OBOK, POSTRZEGANY MIMOCHODEM. SĄ TO DROBNE FRAGMENTY I CAŁE POŁACIE ZEPCHNIĘTE NA MARGINES. MIMO SWOJEJ TRANSPARENTNOŚCI SĄ BARDZO REALNE.  ICH RZECZYWISTOŚĆ JEST UBOGA I ZARAZEM BARDZO BOGATA. OPUSTOSZAŁE - JEDNAK ZAWSZE W RELACJI DO CZŁOWIEKA - A RACZEJ JEGO CHWILOWEJ OBECNOŚCI NA ZIEMI.”


Michał Banaszek