Jesteś tutaj:

Kobiecym głosem...

Data: 06.03.2023 r., godz. 16.36    793
Julita Kożuszek i Dorota Wasilewska wykonały premierowo koncert poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej i dedykowany Paniom z okazji Dnia Kobiet.

Julita Kożuszek i Dorota Wasilewska to znane i cenione polskie wokalistki, a Wisława Szymborska to jedna z najwybitniejszych poetek polskich, laureatka literackiej nagrody Nobla. Takie połączenie talentów i wirtuozerii mogło tylko zachwycić, wzruszyć… i tak było w istocie!


Panie śpiewały i mówiły słowami Szymborskiej nie tylko o miłości i pragnieniu bycia kochaną, ale przede wszystkim o swoim dojrzałym postrzeganiu świata, jego blaskach i cieniach. Piosenki były przeplatane recytacjami wierszy noblistki i Dagny Ślepowrońskiej – współczesnej polskiej pisarki, poetki, dramaturg i reżyserki teatralnej.


Licznie zebrani usłyszeli dwie oryginalne kompozycje Szymborskiej oraz utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Jarzyny, Dariusza Wasilewskiego, Tadeusz Kubiaka i Romana Śliwonika.


Kunszt muzyczny i sceniczny, mądrość śpiewanych słów Wisławy Szymborskiej i wielu innych znakomitych poetek i poetów, wdzięk, piękno i elegancja wykonawczyń zachwyciły, poruszyły, pobudziły wyobraźnię i emocje. Byłoby interesujące poznać opinie osób, które miały okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu na żywo – one dopiero dałyby pełen obraz koncertu. Ale z drugiej strony każdy ma prawo do swoich osobistych ocen i odczuć, nie musi ich ujawniać. Koncert odbył się i drugi raz się nie powtórzy (bo „nic dwa razy się nie zdarza”), a każdy, kto w nim uczestniczył, zachowa to doświadczenie w swoich wspomnieniach – będzie ono jego osobistym, niepowtarzalnym i nie dającym się w pełni przekazać doświadczeniem. Nie zastąpi go żadne nagranie (swoją drogą, ten premierowy koncert wykonany w Radzyminie nie jest nigdzie dostępny) – po prostu trzeba było przyjść i samemu się przekonać, zasłuchać, zachwycić. Nie ma to jak koncert wysłuchany na żywo! Jest jak ulotna, niezapomniana chwila, która nas ubogaca i czyni nasze życie wspanialszym! Zachęcamy wszystkich czytających te słowa do udziału w kolejnych koncertach organizowanych w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.