Jesteś tutaj:

Dalida

Data: 15.02.2023 r., godz. 09.07    351
Za sprawą Justyny Bacz i towarzyszących jej muzyków w walentynkowy wieczór w Radzyminie przywołana została legenda francuskiej piosenki i… miłości.

Iolanda Cristina Gigliotti, urodzona w Kairze córka Włochów - pierwszego skrzypka Opery Narodowej i krawcowej - zasłynęła w świecie jako Dalida (pseudonim piosenkarki powstał od imienia biblijnego Dalila, której rolę grała w szkolnym teatrze, i w którym zmieniła drugie „l” na „d”). Zaczynała jako modelka (w 1954 roku zdobyła tytuł Miss Egiptu), potem, po wyjeździe do Paryża, próbowała swoich sił jako aktorka, ale wieczną sławę zdobyła jako piosenkarka. 


Podczas kariery nagrała 500 piosenek po francusku, z których 200 zostało przetłumaczonych na włoski, a 300 na inne języki (nagrywała w 8 językach – francuskim, włoskim, hiszpańskim, flamandzkim, niemieckim, angielskim, hebrajskim i arabskim). Sprzedała ponad 170 milionów nagrań na całym świecie, zdobywając 70 złotych płyt. Występowała w największych i najsłynniejszych estradach świata (jak paryska Olimpia czy Carnegie Hall w Nowym Jorku). Jej przeboje zostały nagrodzone Oscarem za Światowy Sukces Piosenkarski oraz platynową płytą w krajach Beneluksu. W 1981 roku została uhonorowana specjalnie dla niej utworzoną Diamentową Płytą za 25 lat sukcesów. Dwukrotnie odwiedzała Polskę (w roku 1963 na zaproszenie Lucjana Kydryńskiego, drugi raz w roku 1983). 


Obdarzona niepowtarzalnym głosem o skali trzech oktaw i ciemnej barwie, na estradzie osiągnęła najwyższe szczyty i była spełniona. W życiu prywatnym nie zaznała pełni szczęścia i nie stworzyła z nikim szczęśliwego związku. Jej kolejni partnerzy odbierali sobie życie, sama też poszła ich śladem popełniając samobójstwo – połykając 120 pigułek nasennych i popijając je whisky. Zostawiła notatkę: „Życie stało się dla mnie nie do zniesienia... Wybaczcie mi”…


Legenda Dalidy ożyła w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie za sprawą Justyny Bacz i towarzyszących jej muzyków (Mariusz Dubrawski – pianino, Wojciech Ruciński – gitara basowa, Maciej Kopczyński – gitara, Jarosław Gaś - perkusja). Przyjechali zaprezentować program, którego premiera odbyła się w marcu 2017 roku w warszawskim Teatrze Kamienica. Mowa o spektaklu muzycznym pt. „Dalida pieśń miłości” w wykonaniu i reżyserii Justyny Bacz z udziałem Sergia Bettasa i Anny Riveiro, utwory zaaranżował Mariusz Dubrawski. Spektakl został zarejestrowany na płycie, którą można było kupić po koncercie uzyskując dedykację piosenkarki.


Opowieść o życiu Dalidy przywołana została z okazji 90 rocznicy jej urodzin. Złożyły się na nią najpiękniejsze i najważniejsze utwory z repertuaru Gwiazdy, które Justyna Bacz zaśpiewała w kilku językach: francuskim, polskim (w własnych tłumaczeniach), włoskim, hiszpańskim i arabskim. To piosenki o miłości – pragnieniu, spełnieniu, rozstaniu… Obecni na koncercie usłyszeli m.in. słynne przeboje takie jak „Gigi l’ Amoroso”, „Paroles, paroles” czy „Besame mucho”. Całość utrzymana była w konwencji spektaklu muzycznego, w który wpleciony został poetycki komentarz odnoszący się do życia Dalidy.


Brawurowo wykonany koncert mógł być dla mieszkańców Radzymina sentymentalnym powrotem do postaci Emiliana Kamińskiego, założyciela Teatru Kamienica, który wystąpił w radzymińskiej sali koncertowej w grudniu 2015 roku.


Artur Laskowski