Jesteś tutaj:

Spotkanie autorskie z Władysławem Kolatorskim

Data: 17.11.2022 r., godz. 11.44    562
W trzecim dniu obchodów Święta Odzyskania Niepodległości zaprosiliśmy radzyminian na spotkanie z autorem książki „Ludność Radzymina podczas walk z bolszewikami i tradycja związana z bitwą w sierpniu 1920 roku”.

Władysław Kolatorski to znany i ceniony radzymiński historyk, prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej. Od lat promuje Radzymin i jego historię w regionie i w całej Polsce, włączając w te działania radzymińską młodzież. W 2021 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Radzymina została wydana jego książka, opowiadająca o postawie ludności cywilnej podczas walk o Radzymin w 1920 roku.


W pierwszej części spotkania autor przybliżył sytuację militarną miasta między 12 a 16 sierpnia; przypomniał postaci dowódców i oficerów broniących Warszawy i Radzymina oraz przebieg walk o miasto. W następnej kolejności Władysław Kolatorski opowiedział o wspaniałej postawie wielu radzyminian, którzy – niezależnie od grupy społecznej, z której się wywodzili, płci, wieku czy pochodzenia – stanęli do obrony miasta z odwagą i determinacją porównywalną z postawą żołnierzy. Autor przybliżył osoby cywilów, którzy w szczególny – bohaterski bądź dramatyczny – sposób stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Przypomniano m. in. postać burmistrza Stanisława Marszała, nauczyciela Dominika Rusiniaka, księdza Andrzeja Rudzkiego czy też wielu radzymińskich kobiet (m. in. Władysławy Korsak, Jadwigi Marszał, Leokadii Znamierowskiej czy Michaliny Wardak), które angażowały się w działania obronne w Komitecie Obywatelskim Pań.
Na koniec autor opowiedział o Święcie Virtuti Militari oraz o tradycjach związanych z obroną miasta, które były kultywowane w latach międzywojennych i po wojnie.


Uczestnikami spotkania z Władysławem Kolatorskim było prawie dwieście mieszkanek i mieszkańców Radzymina, którzy nagrodzili historyka owacją na stojąco.


Spotkanie prowadziła Jolanta Boguszewska, z-ca dyrektora biblioteki w Radzyminie.