Jesteś tutaj:

„Sąsiedzkie dialogi"

Data: 26.10.2022 r., godz. 11.21    780
Projekt „Sąsiedzkie dialogi" realizowany z konkursu „Najlepsza inicjatywa kulturowa" w ramach projektu BLISKO.

Projekt składał się z 4 warsztatów. Warsztat z malowania na tkaninie obejmował przygotowanie stempli i szablonów, za pomocą których były ozdabiane, malowane tkaniny, serwety i torby. Warsztaty były poprzedzone wykładem na temat polskiej i ukraińskiej sztuki ludowej, haftu i wzornictwa. Warsztaty prowadziła Iza Lis antropolożka kulturowa, fotografka oraz Dominika Lewandowicz – edukatorka, artysta wizualna, rękodzielniczka. W warsztatach wzięło udział 20 osób.


Kolejny etap tego projektu to warsztaty z linorytu. Uczestnicy, inspirując się polskimi i ukraińskimi motywami ludowymi, zaprojektowali własne kompozycje, które przenieśli później na linoleum. Z przygotowanych matryc graficznych powstały odbitki w różnej kolorystyce. W warsztatach wzięło udział 20 osób, prowadzone były przez Tomasza Iwanickiego – rzeźbiarza, rysownika, ceramika nauczyciela plastyki i Magdalenę Karłowicz – artystkę sztuk wizualnych.


Następny etap to warsztaty ceramiczne, które złożone były z dwóch spotkań. Na pierwszym uczestnicy wykonywali przedmioty (miski, kubki, talerze) i figurki lepione w glinie. Po wysuszeniu i wypaleniu prac obyło się drugie spotkanie, na którym uczestnicy nakładali szkliwo. Po kolejnym wypale prace były już gotowe. W warsztatach wzięło udział 22 uczestników. Zajęcia prowadzone były przez Tomasza Iwanickiego – rzeźbiarza, rysownika, ceramika nauczyciela plastyki i Magdalenę Karłowicz – artystkę sztuk wizualnych.


Zwieńczeniem projektu była wystawa zorganizowana w Bibliotece Miasta i Gminy Radzymin, na której zaprezentowane były prace wykonane podczas wszystkich warsztatów.


Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka Twoim miejscem na mapie kultury” realizowanego z Programu BLISKO dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.