Jesteś tutaj:

80. rocznica akcji Reinhardt

Data: 11.10.2022 r., godz. 15.48    788
Upamiętniliśmy likwidację getta w Radzyminie.

Likwidacja rozpoczęła się 3 października 1942 roku i była elementem szeroko zakrojonej „akcji Reinhardt”, której celem było wymordowanie ludności żydowskiej z pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa, m. in. warszawskiego. Łącznie podczas operacji "Reinhardt" w ciągu 18 miesięcy – od  marca 1942 r. do listopada 1943 r. – Niemcy wymordowali ok. 2 mln Żydów. Radzymińskie getto zostało zlikwidowane w październiku 1943 roku. Niewielka liczba radzymińskich Żydów przeżyła, a przecież byli naszymi sąsiadami i mieszkali obok Polaków od setek lat…


Aby przybliżyć genezę i bestialstwo tych wydarzeń, radzymińska Biblioteka zorganizowała wystawę pt. „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było”. Wystawa przedstawia miejsca i mechanizmy mordu oraz jego sprawców, ale głównym jej przesłaniem jest upamiętnienie żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, ofiar rasistowskiej ideologii i antysemityzmu, a także przypomnienie o ich heroicznym oporze i walce o zachowanie ludzkiej godności i człowieczeństwa. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Getta Warszawskiego. Dziękujemy dyrektor Branżowej Szkoła I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, pani Bernadetcie Stworze, za pomoc w sprowadzeniu wystawy do Radzymina. Wystawę można oglądać w foyer Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie do czwartku 20 października. 


Otwarciu wystawy towarzyszyło wyświetlenie filmu zatytułowanego „Świadkowie Epoki - Czas Zagłady”, stanowiącego zapis emocjonalnych relacji dotyczących warszawskiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau. Wypowiedzi „Świadków Epoki” zostały zilustrowane materiałami archiwalnymi pochodzącymi z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Film powstał z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Połączone wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń z archiwalnymi nagraniami złożyły się na wstrząsający przekaz. Archiwalia pochodziły ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koproducenta filmu. Film został udostępniony przez Instytut Pileckiego w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy.


Ostatnią bardzo ważną częścią obchodów zorganizowanych w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie w piątek 7 listopada 2022 roku, była okolicznościowa prelekcja o społeczności żydowskiej w Radzyminie - od początku jej obecności w mieście, po Holocaust. Wygłosił ją pan Władysław Kolatorski, radzymiński historyk, znany i uwielbiany przede wszystkim przez uczniów nauczyciel. Zrobił to, jak zawsze, w bardzo ciekawy, zajmujący sposób, z niezrównaną erudycją i znawstwem tematu. Na żywo wysłuchali go bardzo licznie zebrani mieszkańcy Gminy Radzymin, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i zainteresowanie się poruszoną tematyką.


Zarówno słuchającym prelekcji, jak i wszystkim, którzy chcieliby poznać historię Żydow w Radzyminie dedykujemy poniższy materiał:


-> Historia społeczności żydowskiej w Radzyminie