Jesteś tutaj:

Święto Radzymina

Data: 22.09.2022 r., godz. 11.05    974
Spotkaniem z Magdaleną Grzebałkowską, koncertem Jazz Bandu Młynarski-Masecki, spektaklami teatralnymi, piknikiem ekologicznym i otwarciem wystawy rzeźby uczciliśmy 547 rocznicę nadania miastu praw miejskich.

Dni Radzymina zainaugurowaliśmy w piątek 16 września spotkaniem autorskim z polską pisarką i reporterką, autorką wielu bestsellerowych książek Magdaleną Grzebałkowską. To było bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie, pełne humoru i zaskakujących wyznań. Więcej szczegółów na stronie: https://www.bibliotekaradzymin.pl/aktualnosci/430.


W sobotę odbyły się wernisaż wystawy rzeźby i koncert jazzowy. W Galerii Piwniczka otworzona została wystawa prac Daniela Ludwiczuka pt. Rdza i patyna. Gościa powitała Magdalena Karłowicz, kustosz wystaw czasowych. Zaprezentowała artystę i opowiedziała o jego warsztacie, dokonaniach i okolicznościach ich poznania się. Następnie głos zabrał główny bohater wieczoru zabierając zebranych w podróż na Podlasie do swojej pracowni, odsłaniając kulisy powstawania rzeźb, zdradzając niektóre motywy i inspiracje kierujące nim podczas tworzenia prac. To był piękny wieczór pełen estetycznych doznań, humoru i dobrej energii. Dziękujemy Danielowi Ludwiczakowi za przyjęcie zaproszenia i zaprezentowanie w naszej galerii swoich rzeźb. Wszystkim gościom dziękujemy za obecność.


Scenę Miejskiej Sali Koncertowej opanowali muzycy Jazz Bandu Młynarski-Masecki. Dali mistrzowski popis gry w przedwojennym stylu na podobieństwo polskich orkiestr jazzowych okresu międzywojennego, ale w nowoczesnych aranżacjach. „To nie lada gratka” – zwrócił się do licznie zebranych na widowni Jan Młynarski na początku koncertu – „że w tej niewielkiej sali macie nas tak blisko, a my Was na wyciągnięcie dłoni”. Wszyscy stworzyli razem niepowtarzalne widowisko. Jazz Band wystąpił w składzie:
Jan Emil Młynarski - śpiew, mandolina
Marcin Masecki - pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Kornelia Figielska - skrzypce
Tomasz Duda - saksofon
Jarosław Bothur - saksofon
Michał Fetler - saksofon 
Maurycy Idzikowski - trąbka
Tomasz Dworakowski - puzon
Piotr Wróbel - suzafon
Jan Pieniążek - perkusja


Każdy z muzyków – także suzafonista i perkusista – podczas koncertu miał swoje „5 minut” wykonując na instrumentach arcymistrzowskie solówki. Entuzjazm i zachwyt uczestników koncertu sięgnęły zenitu po ostatnim otworze, gdy wszyscy wstali i długo oklaskiwali muzyków,  aż ci wreszcie wyszli zagrać bis: „teraz dopiero damy show” – zapowiedział Młynarski. I rzeczywiście to zrobili!


Przed budynkiem Biblioteki od strony centrum handlowego w godzinach 12-18 odbywał się piknik ekologiczny. Piknik został zorganizowany w ramach projektu „Twój piec nasze powietrze 2”. Gminy należące do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego zawarły porozumienie by wspólnie edukować swoich mieszkańców i zachęcać do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.


Niedziela 18 września upłynęła pod znakiem teatru. W Scenie Cegielnia zorganizowana została uroczysta gala wręczenia nagród Festiwalu Teatrów Amatorskich STARardzymin 2022. Spektakle i aktorów oceniało jury złożone z zawodowych aktorów: Małgorzaty Puzio, Aurelii Sobczak i Andrzeja Niemirskiego. Przyznano łącznie 20 nagród głównych w 4 kategoriach wiekowych. Każdy z nagrodzonych otrzymał kryształową statuetkę z trójwymiarowym logo Festiwalu.
Dodatkowo swoje wyróżnienia przyznał i wręczył własne książki Jerzy Uszyński, filmowiec, autor książek dla dzieci.
W kategorii wiekowej 7-9 lat pięć równorzędnych nagród aktorskich powędrowało do Roxany Orzoł,
Oli Kostrzewa, Marysi Przekop, Leny Brodziak i Igi Woźniak, a wyróżnienia (i nagrody książkowe) otrzymały Lena Rudnik i Basia Wnuk. 


W kategorii wiekowej 10-12 lat narody otrzymali:
dla najlepszego aktora: Stach Rybicki
dla najlepszej aktorki: Marysia Staszak
za drugoplanową rolę męską: Oliwier Stachura
za drugoplanową rola żeńską: Gabrysia Wójcik
nagrodę wokalną: Ula Dziewulska
Wyróżniono Maję Rosz i Macika Wiktorowicza.


W kategorii wiekowej 13-15 lat narody otrzymali:
dla najlepszego aktora: Mietek Mierzejewski
dla najlepszej aktorki: Zuzanna Jabłecka
za drugoplanową rolę męską: Franek Szpojankowski
za drugoplanową rola żeńską: Zofia Rybicka
nagrodę wokalną: Antonina Raszplewicz
Wyróżniono: Amelię Komorowską, Antka Kurpika i Bartka Roguszewskiego.


Wreszcie w kategorii wiekowej 16-18 lat narody otrzymali:
dla najlepszego aktora: Jakub Czerniec
dla najlepszej aktorki: Magdalena Burkietowicz
za drugoplanową rolę męską: Czarosław Polak
za drugoplanową rola żeńską: Wiktoria Werelich
nagrodę wokalną: Wiktoria Janowska
Wyróżniono: Olę Rasińską, Weronikę Wojdę i Weronikę Więch.


Nagrody wręczali jurorzy oraz Elżbieta Darka, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie oraz Krzysztof Dobrzyniecki, Zastępca Burmistrza Radzymina. Wręczanie nagród było przeplecione piosenkami wykonywanymi przez nominowanych do nagród, piosenkami pochodzącymi z zagranych przez nich spektakli. Na koniec uroczystości wszyscy zebrani zostali poczęstowani okolicznościowym tortem ufundowanym przez Bibliotekę.


Teatralny wieczór w Scenie Cegielnia zwieńczył spektakl pt. „Kuku-ryku w kurniku” w wykonaniu Teatru Maskarada na motywach opowiadań Sławomira Mrożka w adaptacji Małgorzaty Puzio.


W międzyczasie w Miejskiej Sali Koncertowej dzieci bawiły się z aktorami teatru Blaszany Bębenek. Przyjechała do nas Smerfetka, Ważniak i Gargamel z Klakierem. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznały zasady ruchu drogowego, bezpieczeństwa na drodze oraz rozpoznawania znaków drogowych, mogły tańczyć i bawić się na scenie.