Jesteś tutaj:

Muzyka śpiewającej duszy

Data: 28.09.2021 r., godz. 13.00    171
Zabrzmiała w sali koncertowej w Radzyminie za sprawą chóru „In Leatitia”, który zatrzymał się tu w drodze z festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce.
Muzyką śpiewającej duszy nazwała muzykę cerkiewną prowadząca koncert. Zebrani na widowni mogli się sami o tym przekonać słuchając utworów wykonywanych przez chór „In Leatitia” z Warszawy. Chór zgodził się na wykonanie koncertu w Radzyminie w drodze powrotnej z 40 Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Program koncertu:
Część I
1. Anonim - S'nami Bog
2. Dmitrij Bortniański – Chieruwimskaja
3. A. Lwowski – Gospodi pomiłuj
4. Piotr Czajkowski – Legenda
5. A. Stiepanow – Tiebie pojem
6. Aleksandr Archangielski – Wnuszi Boże molitwu moju

Część II
1. Mikołaj Gomółka - Nieście chwalę mocarze
2. Wacław z Szamotuł - Alleluja, chwalcie Pana Boga
3. Jan Sebastian Bach - Jesu, meine Freude (1. chorał z motetu Jesu, meine Freude)
4. Jan Sebastian Bach – Petrus, der nicht denkt zurick (14. chorał z Pasji wg św. Jana)
5. Jan Sebastian Bach – Christus, der uns zelig macht (15. chorał z Pasji wg św. Jana)
6. Józef Świder - Modlitwa do Bogarodzicy
7. Anton Bruckner - Locus iste
8. Ola Giejlo - Ubi caritas
9. Romuald Twardowski - Czego chcesz od nas Panie


Chór Kameralny „In Laetitia” powstał w lutym 2016 r. Tworzą go warszawiacy, którzy pragną realizować swoje pasje muzyczne. W repertuarze chóru są utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Benjamina Brittena („A Ceremony of Carols”), Kurta Bikkembergsa, Mariana Sawy, Stanisława Szczycińskiego, Stanisława Moryty, Ola Gjeilo, Jacquesa Arcadelta, Jana Maklakiewicza („Msza polska”), Igora Strawińskiego, Stanisława Moniuszki („IV Litania Ostrobramska”), Jana Sebastiana Bacha („Pasja wg św. Jana” i „Jesu, meine Freude”) czy Józefa Świdra. Od samego początku dyrygentem chóru jest Barbara Kucharczyk. Organizacją prac Chóru Kameralnego „In Laetitia” zajmuje się Stowarzyszenie„In Laetitia”.

Barbara Kucharczyk – dyrygent; Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopinana kierunku dyrygentura chóralna oraz PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie śpiewu solowego. Od 2011 r. jest korepetytorem emisji głosu w Grodziskim Chórze „Bogorya”. W 2013 r. prowadziła Zespół Wokalny „Pro Anima”. W latach 2013-2016 była
dyrygentem Chóru „Anthemis”, a w roku szkolnym 2017/2018 -dyrygentem chóru w PSM I st. im. W. Lutosławskiego w Pruszkowie. Od 2016 r. jest dyrygentem Chóru Kameralnego „In Laetitia”, z którym przygotowała i wykonała m.in. „A Ceremony of Carols” B. Brittena, „Mszę Polską” J. Maklakiewicza oraz „Pasję wg św. Jana” i „Jesu,
meine Freude” J. S. Bacha. W listopadzie 2019 r. zdobyła wraz z Chórem Kameralnym „In Laetitia” III miejsce w kategorii chórów kameralnych podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Varsovia Cantat”.