Jesteś tutaj:

Panel dyskusyjny „Radzymin – Warszawa – Polska. Obroniona niepodległość”

Data: 21.09.2020 r., godz. 13.30    2318
18 września w ramach tegorocznych Dni Radzymina Biblioteka zorganizowała historyczny panel dyskusyjny, podczas którego lokalni historycy oraz pracownicy naukowi Muzeum Niepodległości w Warszawie przedstawili referaty dotyczące wojny polsko-bolszewickiej.
Swoje odczyty przedstawiło sześcioro naukowców i badaczy historii. Jako pierwszy wystąpił dr Mirosław Pakuła z Izby Pamięci Tradycji Rybackich w Serocku, który mówił o przebiegu i znaczeniu walk w okolicach Nieporętu i Wólki Radzymińskiej. Następnie swoje odczyty mieli dwaj radzymińscy historycy. Władysław Kolatorski przedstawił wystąpienie: „Ludność Radzymina podczas bitwy z bolszewikami i tradycja związana z bitwą w sierpniu 1920 roku”, zaś Jan Wnuk przybliżył słuchaczom szlak bojowy 85 Pułku Strzelców Wileńskich do bitwy o Radzymin. Ostatnie trzy wystąpienia należały do pracowników naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dr Beata Michalec mówiła o kobietach w służbie zagrożonej ojczyzny, Jan Engelgard  opowiedział o miejscu Radzymina w strategii generałów Tadeusza Rozwadowskiego i Józefa Hallera, zaś dr hab. Jolanta Załęczny przedstawiła wystąpienie: „Pamięć o wydarzeniach 1920 roku i ich uczestnikach w przedwojennej Polsce”.

W przerwie panelu zostali także nagrodzeni zwycięzcy konkursu „Co wiesz o wojnie polsko-bolszewickiej”. Do udziału w zabawie zaprosiliśmy mieszkańców Radzymina jeszcze w sierpniu. Konkurs zakładał udział uczestników on-line, a wymagane informacje znajdowały się na wystawie „Radzymin w Bitwie Warszawskiej”, która do końca października można oglądać przy Cmentarzu Poległych w Radzyminie. W konkursie wzięło udział ponad 200 mieszkańców, z czego tylko czworo odpowiedziało bezbłędnie na wszystkie pytania. Byli to: Piotr Dukland, Małgorzata Milewska, Bartek Gniadek i Piotr Łapiński. 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”