Jesteś tutaj:

„Radzymin w Bitwie Warszawskiej”

Data: 19.08.2020 r., godz. 16.00    2174
Przy radzymińskim Cmentarzu Poległych stanęła wystawa „Radzymin w Bitwie Warszawskiej”, przygotowana przez naszą bibliotekę we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie
Na 25 tablicach przedstawiliśmy przebieg wydarzeń w czasie walk o Radzymin 13-16 sierpnia 1920 roku oraz opisaliśmy jednostki wojskowe biorące udział w walkach. Wystawa przybliża też postaci żołnierzy, którzy polegli w obronie Radzymina. Najcenniejszym elementem ekspozycji jest prezentacja działań i postaci cywilów, którzy zaangażowali się w obronę Radzymina, m. in. burmistrza Stanisław Marszała czy dra Eugeniusza Kloca. Po raz pierwszy opublikowano również zdjęcie księdza Andrzeja Rudzkiego i Dominika Rusiniaka, którzy 15 sierpnia został porwany przez bolszewików i wywieziony w nieznanym kierunku.
Wystawa została przygotowana przez Jana Wnuka, Władysława Kolatorskiego, Zbigniewa Pachulskiego oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin, przy współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie.


Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".