Wystawa “To”

• Data: 01.07.2022 r., godz. 18:00
  • Miejsce: Galeria Piwniczka
  • Kategoria: Wystawa

Zapraszamy na wernisaż wystawy "To" autorstwa Kai Kozon!

Wystawa trwa do 7 sierpnia.

Kaja Kozon zajmuje się malarstwem i rysunkem. W latach 2015-2020 studiowała malarstwo olejne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2020 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni dr hab. Piotra Wachowskiego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie z pierwszą lokatą na liście rankingowej najlepszych absolwentów jednolitych studiów magisterskich w roku akademickim 2019/2020. W treści jej prac znajdują się motywy powiązane z naturą: człowiek, pejzaż, zwierzęta. Z perspektywy tworzonych prac można zobaczyć, że stanowi to indywidualną przestrzeń tożsamości artystki. Wraz z dojrzewaniem postawy artystycznej, następuje syntetyzowanie realistycznych form oraz nadawanie znaczenia formule "jak". Artystka w tworzeniu kieruję się prowadzeniem dialogu z materią, co przemienia budowanie tożsamości z treści i formy na proces ciągłego stwarzania się. Obecnie transponuje znaki nawiasów w formy procesu. Wykorzystuje znaki łodzi, prostokątów, skał i zwierząt w tym samym celu – by zaakcentować obecność i świadomość bycia – jako odczucie, a nie słowna werbalizacja. Kaja Kozon została laureatką Nagrody Fundacji im. Marka Marii Pieńkowskiego w 2016 r. Podczas studiów została nagrodzona za wyniki w nauce Stypendium Rektorskim (2015/16, 2016/17, 2017/18). W 2019 roku została również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz tego ma na swoim koncie wygrane w wielu konkursach mazowieckich. Brała udział w dziesięciu wystawach indywidualnych oraz dziewięciu wystawach zbiorowych.

Kaja Kozon: "W pracach, chcę wyrażać coś - nie werbalnego, ale właśnie egzystencjalnego. Słowo “To” może się pojawić, gdy przybieramy postawę rozluźnienia - czyli uważności niewybierającej. Jest to wtedy coś prosto ze świata. Bezpośredniego. “To”, może być też rozumiane przez koncentrację nakierowaną na coś. Na jeden element, na opisujące go słowa, czy na nasze wywołane nim odczucia czy opinie. Droga koncentracji nie daje możliwości bycia czymś pochłoniętym do głębi poprzez długi czas. Droga relaksacji umożliwia bycie w “czymś” - w działaniu, w braku działania - całym sobą. Gdy się koncentrujemy, wtedy się męczymy. Będąc zrelaksowanym, możemy działać bez końca. Wystawa “To” - ma zachęcić do spojrzenia na obrazy świeżym okiem. Nie omijać ich poprzez przykrywanie ich słowami, ale pozwolić sobie być z nimi, wypełnić się nimi. Poczuć siebie. Tu nie trzeba niczego interpretować, nazywać. Po prostu Bądź. Zrelaksowany. Szczęśliwy."

Galeria Piwniczka