Ossuarium - Monika Szpener

• Miejsce: Domek Ogrodnika
  • Kategoria: Wystawa

Ossuarium - Monika Szpener

W sobotę 22.01.2022 o godz. 18:00 zapraszamy do galerii Piwniczka w Radzyminie na otwarcie wystawy Moniki Szpener pt. Ossuarium

Tym razem przestrzeń galerii zostanie zaadoptowana za pomocą instalacji rzeźbiarskiej opartej na motywie serca.

Serce – ze względu na bogatą symbolikę i siłę oddziaływania – może kierować wymowę instalacji w różne kierunki: kardiologiczny, romantyczno-tragiczny, a nawet społeczno-polityczny. Wszystko zależy od tego, w jakim kontekście będziemy chcieli odczytywać użyty symbol. Z pewnością niepokoić może natomiast materiał, z jakiego serca zostały wykonane, a także ich biały kolor. Gips jest istotnym elementem dzieła w sensie znaczeniowym, jak również realnym. Biały plastyczny materiał rzeźbiarski potocznie kojarzony jest z usztywnianiem złamanych kończyn. Tutaj użyty do reprezentacji miękkiej tkanki zaczyna przypominać inną ludzką część – czaszkę. Przeskalowane puste serca okazują się reprezentować niepokojący wizualnie obraz bliższy ossuarium, niż obudowane olbrzymią ilością metafor symboliczne odniesienia do romantycznych skojarzeń.

Monika Szpener - zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje, monumentalne obiekty czy prace typu site-specific i re-design. Zrealizowała szereg dedykowanych projektów artystycznych dla podmiotów prywatnych jak i we współpracy z instytucjami kultury. Pracownik naukowo dydaktyczny na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pomysłodawczyni oraz kuratorka Remondis Art Corner w Szczecinie, miejsca w przestrzeni publicznej gdzie realizowane były monumentalne obiekty rzeźbiarskie. Od 2017 kuratorka Galerii Jedna/Druga w Szczecinie.

www.szpener.pl

Galeria Piwniczka, ul. 11 Listopada 4, Radzymin

zakończenie wystawy 14 lutego 2022 r.

Domek Ogrodnika

ul. 11 Listopada 4