Czar dawnych fortepianów - koncert czternasty

e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl

Czar dawnych fortepianów - koncert czternasty

Tomasz Zając
zagra na fortepianie Meybom z 1850 r.

W programie utwory:
Jana Sebastiana Bacha
Ludwiga van Beethovena
Modesta Musorgskiego

Wstęp wolny!

Zaproszenie Tomasza Zająca (nagranie wideo)

Program koncertu
Jan Sebastian Bach – Capriccio sopra la lontanaza del suo fratello dilettissimo (Capriccio o odejściu ukochanego brata) BWV 992
-    Arioso: Adagio – „Friends gather and try to dissuade him from departing”
-    (Andante) – „They picture the dangers which may befall him”
-    Adagiosissimo – „The friends' lament”
-    (Andante con moto) – „Since he cannot be dissuaded, they say farewell”
-    Allegro pocco – „Aria of the postillon”
-    „Fugue in imitation of the posstillon's horn”

L. van Beethoven – Sonata quasi una fantasia op. 27 nr 2 cis-moll (Księżycowa)
-    Adagio sostenuto
-    Allegretto
-    Presto agitato

Modest Musorgski – Obrazki z wystawy
-    Gnom
-    Stary zamek
-    Tuileries
-    Bydło
-    Taniec kurcząt w skorupkach
-    Samuel Goldenberg i Szmul
-    Rynek w Limoges
-    Katakumby – Cum mortuis in lingua mortua
-    Chatka na kurzej stopce
-    Wielka Brama Kijowska

Tomasz Zając jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Koncertował w Polsce i za granicą – w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii, Białorusi, Czechach, Iranie, Japonii – występując między innymi w takich salach, jak: Vahdat Hall, Radiokulturhaus Wien, NOSPR, Rudolfinum, Filharmonia Witebska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Krakowska.

Występował z takimi orkiestrami jak: orkiestra Filharmonii Warmińsko-mazurskiej, „Kijowscy Soliści”, Sinfonietta Cracovia, Sinfonietta Polonia, Capella Gedanensis, orkiestra Filharmonii Kaliskiej, orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej. We wrześniu 2013 roku, wraz z Natalią Walewską – koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – nagrał płytę z miniaturami na skrzypce i fortepian dla wytwórni Soliton.

Tomasz Zając jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, w tym: Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Szafarni, Konkursu Pianistycznego w Larnace (Cypr), Międzynarodowego Konkursu Dla Młodych Pianistów EPTA w Chorwacji, Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Wilnie, Międzynarodowego Konkursu Europejskiej Unii Radiowej Concertino Praga.

W 2012 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Zygmunta Noskowskiego w klasie Julity Książkowskiej i Anny Wołczeckiej, a w 2017 roku studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina u prof. Alicji Palety-Bugaj i dr hab. Agnieszki Przemyk-Bryły. Również, w 2019 roku, ukończył studia magisterskie z kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej, a obecnie kształci się w klasie fortepianu solo u prof. Markusa Schirmera w Die Universität für Musik und darstellende Kunst Graz, Austria w ramach studiów podyplomowych.

Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pianistów i pedagogów – Elżbiety Tarnawskiej, Alicji Palety-Bugaj, Andrzeja Tatarskiego, Diny Yoffe, Mamiko Sudo, Phillipa Giusiano, Tamása Ungara, Andrzeja Jasińskiego, Tobiasa Kocha, Markusa Schirmera i Lylii Zilberstein – biorąc udział w licznych kursach muzycznych w kraju i za granicą.