Jesteś tutaj:

"Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód" - autorski projekt Dariusza Jakubowskiego

986
Czas trwania: od: 22.03.2019 r., godz. 18.00 do: 22.03.2019 r., godz. 18.00

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl„Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód”


22 marca 2019r. godz. 18:00

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie

Spektakl odbędzie się podczas 4 edycji dyktanda o pióro Burmistrza Radzymina


Autorski projekt Dariusza Jakubowskiego powstały z okazji Roku Zbigniewa Herberta ustanowionego przez Sejm RP i 20 rocznicy śmierci Poety (28 lipca 1998).

(…) „W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcie dobra i zła. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę.
Był uosobieniem wierności - samemu sobie i słowu. Słowu rozumianemu też jako oczywistość cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.” (…)

Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program „Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy „Żródle” Norwida. Polifonia J.S. Bacha i jego „Preludia”, ”Wokaliza” Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte wrota” i „Wokaliza” op.34 nr 14 Rachmaninowa, czy Sonata J.Haydna, znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia.

Wykonawcy:

Dariusz Jakubowski - aktor, autor koncepcji, reżyseria
Katarzyna Thomas - sopran
Piotr Szafraniec - fortepian


Wstęp wolny!