Jesteś tutaj:

Czar dawnych fortepianów - koncert drugi

5246
Czas trwania: od: 25.06.2017 r., godz. 16.00 do: 25.06.2017 r., godz. 16.00

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl



Zapraszamy Państwa na drugi z niezwykłego cyklu koncertów „Czar dawnych fortepianów”.  
25 czerwca (niedziela) 2017 r. godz. 16.00
Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
Bilety: 10 zł
Przedsprzedaż/rezerwacja: tel. 227865024 w. 22 lub salakoncertowa@bibliotekaradzymin.pl

Głównymi bohaterami koncertu będą: kopia fortepianu Johanna Andreasa Steina z ok. 1780 roku oraz Katarzyna Drogosz - pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych.
Opiekunem artystycznym cyklu jest Maria Ludwika Gabryś.

Program
J. Haydn: Sonata cis-moll Hob.XVI:36
C.P.E. Bach: Sonata V z „Probestücke” Wq 63
C.P.E. Bach: Fantazja C-dur Wq 59/6
W. A. Mozart: Sonata A-dur K. 331

Fortepian Johanna Andreasa Steina z ok. 1780 roku
- mechanika wiedeńska, zakres klawiatury 5 oktaw (FF-f3), dźwignia kolanowa podnosząca tłumiki, moderator. Instrument ten to przedstawiciel tzw. szkoły wiedeńskiej w budownictwie fortepianów. J. A. Stein pracował co prawda w Augsburgu, ale jego dokonania znane były wiedeńskim muzykom, o czym świadczy m.in. list Wolfganga Amadeusza Mozarta z  17 października 1777 roku. Udoskonalony przez Steina typ mechaniki stosowali później z powodzeniem wiedeńscy fortepianmistrzowie. Do ich grona zaliczały się także dzieci Johanna Andreasa: Matthäus Andreas (zwany później André) i Nannette, które po śmierci ojca przeniosły rodzinny warsztat do Wiednia.

Katarzyna Drogosz
jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, Conservatorium van Amsterdam oraz Musikhochschule Freiburg. W styczniu 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Interesuje się zagadnieniami budowy i historii fortepianu. Finalistka konkursu „Musica Antiqua” w Brugii. Jako kameralistka współpracuje między innymi z wiolonczelistą Jarosławem Thielem, sopranistką Martą Boberską oraz pianistką Petrą Matejovą. Koncertowała także z  Wrocławską Orkiestrą Barokową i Capellą Cracoviensis. Występowała na festiwalu „Kręgi Sztuki” w Cieszynie, na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy oraz na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Wraz z flecistką Annie Laflamme i wiolonczelistką Dorotheą Schönwiese tworzy Trio Laflamme, z którym koncertowała między innymi na Mozartfest w Würzburgu, w ramach cyklu Forum Alte Musik w Kolonii oraz na festiwalu Tage Alter Musik w Herne. W duecie z puzonistą Ercole Nisinim nagrała płytę dla drezdeńskiej wytwórni Querstand. Od 2010 roku uczy w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2013 roku prowadzi wykłady także w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współzałożycielka „Fortepianarium” w Zabrzu.  W 2015 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w serii „The Real Chopin” wydał komplet pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji sopranistki Hany Blazikovej oraz Katarzyny Drogosz grającej na kopii fortepianu Conrada Grafa.

Maria Ludwika Gabryś jest laureatką I nagrody na konkursie im. L. van Beethovena w Hradec (Czechy), I nagrody na konkursie Edwina Fischera w Szwajcarii oraz I nagrody w konkursie na instrumentach historycznych "Chopin Golden Ring" w Słowenii. Dalsze sukcesy to II nagroda na konkursie chopinowskim w Antoninie oraz III nagroda na konkursie chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy). Prestiżowe stypendium Fundacji Crescendum-est-Polonia umożliwiło pianistce studia w Szwajcarii, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem w Musikhochschule Luzern.
Jest absolwentką słynnej Scholi Cantorum Basiliensis.
Wystąpiła z recitalami przed Cesarzem Japonii Akihito oraz wieloma Głowami Państw.
Koncertuje w Europie, Japonii, Korei Płd., Chinach  i USA. Szczególną uwagę poświęca grze na instrumentach historycznych. Obecnie wykłada w UMFC w Warszawie oraz wspiera rozwój młodych muzyków współpracując z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Konservatorium Verein w Luzern (Szwajcaria). Pianistka dokonała nagrań dla Polskiego Radia oraz radia szwajcarskiego DRS 2, płyty CD z jej udziałem ukazały się w wydawnictwach fonograficznych Ars Produktion, Naxos oraz For – Tune.  
Przez wiele lat otaczona opieką artystyczną prof. Anny Żurawlew - żony twórcy konkursów chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa.
www.mariagabrys.eu