Jesteś tutaj:

Wariacje Jazzowe na piano i gitarę basową- Krzesimir Dębski & Krzysztof Ścierański

3448
Czas trwania: od: 23.04.2017 r., godz. 18.00 do: 23.04.2017 r., godz. 18.00

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 15, 05-250 Radzymin
tel./fax: (22) 786- 50 - 24
e-mail: biuro@bibliotekaradzymin.pl



Krzesimir Dębski & Krzysztof Ścierański w koncercie „Wariacje jazzowe na piano i gitarę basową”, to duet wyjątkowych osobowości twórczych. Poprzez improwizację, wymagającą od muzyków szczególnego zsynchronizowania, kreują oni wyrafinowany styl muzyczny Jazz fusion, podnosząc wykonawstwo swoich utworów do poziomu wirtuozerii.

Krzysztof Ścierański:
Gitara elektryczna jest moim drugim instrumentem, po gitarze basowej. Komponując i grając na gitarze mam wrażenie, że muzyka która powstaje jest zupełnie inna niż ta, którą piszę używając gitary basowej, jako głównego instrumentu. Na płycie „Night Lakes” nawiązuję do kilku dekad, w których żyłem. Do stylów muzycznych, których słuchałem i słucham dziś. Muzyka ta jest wypadkową moich zainteresowań gitarowych i basowych. W utworze „Petite Fleur”, który otwiera płytę, gościnnie zaśpiewał Regi Wooten.

Od lat interesuję się rytmem i sposobami jego realizacji. W moich kompozycjach wykorzystuję walory rytmów afrykańskich lub południowoafrykańskich, łącząc je z tradycyjną, nawet mogę powiedzieć, klasyczną harmonią. W latach 1976-80 byłem basistą krakowskiego zespołu LABORATORIUM. Zagraliśmy, nie wiem ile-set, koncertów w Polsce i za granicą. Najbardziej utkwiły mi w pamięci festiwale jazzowe w San Sebastian ('77), Jazz Yatra '78 w Indiach (Bombaj, Puna, Calcutta). Oprócz zwykłych tras koncertowych zagraliśmy na festiwalach w Zurichu, w Linzu, Pradze, Budapeszcie i Berlinie. Z LABORATORIUM nagraliśmy 5 płyt "winylowych".

Rok 1980. Zbyszek Namysłowski zaprosił mnie do swojego nowego zespołu, który nazywał się Air Condition. Dotarliśmy na festiwal do Kork w Irlandii, Kendal (Wielka Brytwanna), byliśmy w Szwecji, Austrii, Niemczech. Graliśmy na Jazz Jamboree w Warszawie. Byliśmy również na największym europejskim festiwalu jazzowym North Sea Jazz Festival.

1981 r. Na kilka dni przed Stanem Wojennym zagrałem pierwszy koncert w Rurze we Wrocławiu z moim nowym zespołem STRING CONNECTION. Z tym zespołem współpracowałem od 1982 r. do 1986 r. Braliśmy udział w wielu festiwalach między innymi w Montrealu, Kongsberg (Norway) Ost-West Festival w Norymberdze, Sea Jazz Festival w Finlandii, Szwecji, RFN, ZSRR, Francji, Jazz Jambore. W 1983 r. zajęliśmy pierwsze miejsce na konkursie młodych zespołów jazzowych w Hoelart (Belgia). Dotarliśmy nawet do Californii, gdzie jako jedyni z Europy zagraliśmy w Reno w Nevadzie jako trio STRING CONNECTION (K. Dębski, K. Przybyłowicz i Ja), obok największych gwiazd amerykańskich. Z zespołem tym nagrałem pięć płyt.
Więcej o Krzysztofie Ścierańskim

Krzesimir Dębski
Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie.

Równocześnie Dębski działał też jako solista. Wraz ze swoim zespołem String Connection został laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983)[7] oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985).

W latach osiemdziesiątych wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku” w ankietach magazynu „Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych.
Więcej o Krzesimirze Dębskim