Jesteś tutaj:

Oczarowany Radzymin

Data: 07.03.2017 r., godz. 08.20    4324
Zebrani na sali koncertowej za sprawą gry Marii Ludwiki Gabryś i fortepianu identycznego z tym, na jakim koncertował Fryderyk Chopin, przenieśli się w czasie i przestrzeni wsłuchując w nieziemskie brzmienia - jakby sam Chopin grał dla nich w Londynie...
Niezwykły recital inaugurujący unikatowy cykl koncertów „Czar dawnych fortepianów”, poświęcony prezentacji zabytkowych instrumentów oraz krzewieniu wiedzy o kulturze muzycznej Polski i Europy minionych stuleci, odbył się w minioną niedzielę 5 marca w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie. Bohaterem pierwszego koncertu był niezwykle piękny fortepian skrzydłowy londyńskiej firmy John Broadwood and Sons nr. 16444 z 1845 roku, instrument po gruntownej renowacji w Pracowni Fortepianów i Panin Andrzeja Włodarczyka, o długości 246 cm, skali CC-g4 i dębowej skrzyni okleinowanej palisandrem. Jest to jedyny tego typu Broadwood w Polsce poza zbiorami muzealnymi, na którym można koncertować! Podobny instrument posiada tylko Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Na identycznym fortepianie w 1848 roku grał w Londynie Fryderyk Chopin, który nota bene znał Broadwooda osobiście i wyrażał się o nim z największym uznaniem.

W dniu imienin Kompozytora na fortepianie z pracowni Andrzeja Włodarczyka zagrała Maria Ludwika Gabryś - profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pianistka specjalizująca się w wykonawstwie na instrumentach historycznych. Zagadnienia związane z historią rozwoju fortepianu w Europie przedstawiła Agata Mierzejewska, kurator portalu „Fortepian w zbiorach polskich” - www.instrumenty.edu.pl. Tajemnice związane z renowacją instrumentu, zakres przeprowadzonych prac oraz proces sprowadzenia fortepianu do Polski omówił Andrzej Włodarczyk - właściciel zabytkowego Broadwooda.

W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina: Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, wybór Mazurków, Fantaisie - Impromptu cis-moll op. 66, 3 Walce z opusów 34 i 64 oraz Etiuda „Rewolucyjna”. Stylowe i subtelne interpretacje prof. Gabryś pozwoliły słuchaczom zasmakować dziewiętnastowiecznego brzmienia historycznego instrumentu, a Etiuda „Rewolucyjna”  wykonana na bis ukazała niezwykłe walory brzmieniowe przedstawionego fortepianu. Za sprawą goszczących na scenie specjalistów, udało się nie tylko ożywić historię, ale roztoczyć dźwiękowy czar, który w Radzyminie zostanie na dłużej.

Koncert spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz miłym przyjęciem publiczności, co w przypadku niezwykle „wąskiej specjalizacji”, jaką jest muzyka klasyczna grana na instrumentach historycznych, nie jest oczywiste… Nie mamy wątpliwości, że zadziałał tu czar pianistki i jej wirtuozerskiej gry, niezwykłego fortepianu, wspaniałej kameralnej sali koncertowej w Radzyminie i wrażliwości muzycznej słuchaczy.

Patronami medialnymi wydarzenia były rozgłośnie Radia WARSZAWA i Radia FAMA.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania z historycznymi fortepianami w Radzyminie. Kolejny odbędzie się na początku czerwca 2017 r.

Barbara U. Stefaniuk, Artur Laskowski