Jesteś tutaj:

Narodowe Czytanie 2021

Data: 09.09.2021 r., godz. 13.00    174
W sobotę 4 września mieliśmy okazję uczestniczyć w dziesiątej edycji Narodowego Czytania, która odbyła się w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie. Tegoroczną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, której fragmentem był Trzeci Akt.
„Moralność pani Dulskiej” jest to dramat, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. W wielu przypadkach możemy się odwołać do tej lektury nawet w aktualnej rzeczywistości.

W poszczególne postacie wcielili się:
Pani Dulska – Małgorzaty Sadowskiej, polska aktorka, występowała m. in. w „Panny i wdowy”, „Poranek kojota”, „U Pana Boga w ogródku” czy „Baby Blues”.
Cioteczka Juliasiewiczowa – Małgorzata Puzio, aktorka, radna, a także prowadząca stałych zajęć teatralnych dla dzieci i młodzieży.
Służąca Tadrachowa – Elżbieta Darka
W pozostałe role wcieliły się dzieci oraz młodzież z Teatru Maskarada i Teatru Dzieci - Dzieciom prowadzonego przez Małgorzatę Puzio.

Publiczność po wysłuchaniu fragmentu nagrodziła czytających gromkimi brawami.