Zjednoczone kolory w akwareli

Data: 13.10.2020 r., godz. 15.00    1770
10 października w Domku Ogrodnika otworzyliśmy wystawę „United colours w akwareli”
Autorem prac jest Artur Pastewka. Artysta z zawodu jest architektem a akwarela jest dla niego odskocznią od pracy zawodowej. W przeciwieństwie do bardzo technicznych, długotrwałych i przewidywalnych projektów architektonicznych, akwarela daje nieograniczone pole do improwizacji, a ostateczny wynik często determinuje przypadek. To technika nieprzewidywalna i spontaniczna, jednocześnie bardzo plastyczna i malarska. Akwarele Artura Pastewski świetnie tę malarskość oddają.

Akwarela, pomimo swojej delikatności i świetlistości, wymaga od artysty doskonałego opanowania warsztatu. „Artur Pastewka bardzo umiejętnie posługuje się tą niezwykle trudną techniką – mówi Magdalena Karłowicz, kustosz Galerii Piwniczka. – Doskonałe opanowanie warsztatu przez artystę nie zdominowało u niego tak istotnej w tej technice lekkości malarskiej. Pastewka jest niezwykle wrażliwym obserwatorem natury i z wielkim wyczuciem łączy ekspresję malarską z delikatnością akwareli, podkreślając przy tym tak ważne w tej technice światło i kolor”