Dni Radzymina 2020 - Gala STARadzymin 2020

Data: 21.09.2020 r., godz. 12.00    1880
Za nami ósme Spotkania Teatrów Amatorskich.
Na przeszkodzie organizacji tegorocznego festiwalu stanęła pandemia, ale, szczęśliwie, nie udaremniła wysiłków dzieci i młodzieży. Nie udało się – jak co roku – podsumować spektakli przygotowywanych w ciągu minionego roku szkolnego w czerwcu, zrobiliśmy to po wakacyjnej przerwie.

Ocenianych było 10 spektakli zagranych w sumie przez 127 osób w wieku od 6 do 18 lat. Młodych aktorów oceniało jury w składzie: Ewa Chotomska – pisarka, scenarzystka, autorka piosenek dla dzieci, córka Wandy Chotomskiej, dawnej honorowej patronki festiwalu, Katarzyna Pazio, reprezentująca Referat Promocji Urzędu Miasta i Gminy Radzymin, oraz Jolanta Boguszewska-Kolatorska – zastępca dyrektora Biblioteki w Radzyminie. Uroczystą galę, podczas której zostały wręczone nagrody, poprowadzili: Małgorzata Puzio – pomysłodawczyni festiwalu, i Artur Laskowski –  dyrektor Biblioteki.

Wręczanie nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych przeplatane było występami artystycznymi młodych aktorów. Martyna Pawluk zaśpiewała piosenką z przedstawienia pt. „Opowieści z Narni”, Zuzanna Jabłecka – „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” Marka Grechuty, Roksana Dziewulska i Natalia Stanczak – „Tajemniczy Klucz” z „Tajemniczego Ogrodu”, a jako ostatni Cezary Polak, Oliwia Kowalska, Jacek Borkowski, Jakub Czerniec i Wiktor Majewski wykonali utwór pt. „W czasie deszczu dzieci się nudzą… na You Tube” oparty na tekście i melodii piosenki z Kabaretu Starszych Panów, wykonywany przez nich podczas spektaklu pt. Doktor Love”.

Podczas wręczania nagród, którymi były w tym roku książki i kryształowe statuetki zaprojektowane przez Edwarda Lutczyna a wykonane przez firmę Kryształy 3D z Białegostoku, przemówili do zebranych: Ewa Chotomska (w imieniu jurorów) – dobra wróżka festiwalu oraz Krzysztof Dobrzyniecki, zastępca Burmistrza Radzymina. Gala zakończyła się projekcją fragmentów nagrania adaptacji wiersza Jana Brzechwy w reżyserii Macieja Englerta pt. „Szelmostwa Lisa Witalisa” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Warszawie.

Festiwal nosi imię Wandy Chotomskiej – wybitnej polskiej pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Organizatorem festiwalu była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin. Mecenasami: Gmina Radzymin i Powiat Wołomiński.

Lista laureatów

Kategoria 6-8 lat