Jesteś tutaj:

Czar polonezów w parku

Data: 22.09.2020 r., godz. 11.00    185
Maria Gabryś-Heyke czarowała grą na historycznym fortepianie Broadwood z 1890 r. na tarasach Domku Ogrodnika.
Koncert odbywał się w parkowej scenerii i klimatem przypominał te organizowane od lat w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wyróżniała go przy tym kameralność i bliskość stawu, po których pływały kacze rodziny kwakaniem dodając kolorytu melodiom unoszącym się nad wodą.

Sprzyjała słoneczna pogoda, ciepłe powietrze, piękno scenerii – odrestaurowanego zabytkowego Domku Ogrodnika, jedynego budynku ocalałego z zabudowań pałacowych księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, okalających go okazałych drewnianych tarasów, parkowej roślinności.

Maria Garbyś-Heyke zagrała polonezy. Najpierw autorstwa Marii Szymanowskiej, Macieja Radziwiłła, Michała Kleofasa Ogińskiego i Stanisława Moniuszki, a w drugiej części koncertu – Fryderyka Chopina, wieńcząc koncert Wielkim Polonezem Es-dur opus 22.

Koncert zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin we współpracy z Domkiem Ogrodnika prowadzonym przez Magdalenę Karłowicz-Iwanicką i Pracownią Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka został dofinansowany przez Powiat Wołomiński.