Jesteś tutaj:

Piotr Rubik w Radzyminie

Data: 24.08.2020 r., godz. 16.00    1760
15 sierpnia 2020 r. parku im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie odbył się uroczysty koncert w ramach obchodów Bitwy Warszawskiej w Radzyminie
Koncert stanowił jeden z elementów (obok części oficjalnej zorganizowanej na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie: uroczystej Mszy Św., apelu poległych, składania kwiatów) uroczystości o charakterze państwowym i samorządowym dla uczczenia okrągłej 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – odbicia Radzymina z rąk bolszewików w dniu 15 sierpnia 1920 roku.

W koncercie prowadzonym przez Piotra Rubika wystąpiły gwiazdy scen polskich: Marta Moszczyńska, Zofia Nowakowska, Michał Bogdanowicz, Michał Gasz. Piotr Rubik akompaniował solistom na żywo na fortepianie, dodatkowo wykorzystując profesjonalne pół-podkłady muzyczne.

Podczas koncertu usłyszeliśmy następujące utwory: „Moja Ojczyzna ma Twoje oczy”, „Drugi List do Św. Pawła”, „Fruwając po chmurach”, „Wznoszę oczy swe ku górom”, „Wojna (Z powodu mego imienia)”, „Zdumienie”, „Ave Maria”, „A jednak wiem, że jesteś”, „Jakże łatwo powiedzieć «nie wierzę»”, „Psalm mojej nadziei”. Nie mogło zabraknąć największych przebojów Piotra Rubika: „Psalmu kochania”, „Niech mówią” i „Psalmu dla Ciebie”. Piosenki były przeplatane fragmentami prozy i wierszami odnoszącymi się do wojny polsko-bolszewickiej autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego, Władysława Broniewskiego, Stefana Żeromskiego, Artura Oppmana Or-Ot, Huberta Rostworowskiego, Andrzeja Struga i Tadeusza Chudego. Teksty literackie czytał znakomity aktor Krzysztof Kwiatkowski.

Koncert zgromadził ogromną, blisko tysięczną widownię. Jej obecność i aplauz na zakończenie, koncertu dowiodły, jak bardzo lubiany jest i chętnie słuchany Piotr Rubik z towarzyszącym mu Zespołem. Świadczą o tym także liczne wyświetlenia internetowej transmisji koncertu „na żywo”, prowadzonej na kanałach Gminy Radzymin na Facebooku i YouTube. Łącznie relację z koncertu obejrzało dotąd ponad 8200 osób

Koncert realizowany był w ramach projektu "Szlakiem wiktorii. Radzymin i jego mieszkańcy na drodze do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej". Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej". Sponsorami koncertu - obok Programu NIEPODLEGŁA - byli: Województwo Mazowieckie i Gmina Radzymin.

Nagranie koncertu: