Jesteś tutaj:

Colas Breugnon

Data: 09.04.2019 r., godz. 11.30    302
Stanisław Górka zaprezentował spektakl oparty na powieści Romain Rollanda.
Spektakl pokazany radzymińskiej publiczności w niedzielne popołudnie 7 kwietnia został wyreżyserowany przez Tadeusza Wiśniewskiego. Grę aktorską wzbogaciły piosenki Georgesa Brassensa w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego i Filipa Łobodzińskiego, aranżowane muzycznie przez mistrza Jerzego Derfla.
Utwór Rollanda (laureata Nagrody Nobla 1915) jest historią starego stolarza, który zamyka
istotny rozdział swojego życia, pełnego zabawy, beztroski, błaznowania, ale i niespełnień,
rozczarowań. Jego wspaniała pogoda ducha daje wyraz temu, że wszystko jest sprawą
interpretacji zdarzeń, ludzi, rzeczy. Sposobem Colasa na życie jest dobroduszność, kpina,
lekceważenie – trochę w nim błazna, nieco filozofa. Dzięki kobitkom i napitkom, umiejętności
filozofowania i gawędzenia, przezwycięża wszelkie kryzysy.

Premiera spektaklu odbyła się w 2010 r. Aktor przyznał podczas spotkania z widzami po spektaklu, że ten czas od premiery pozwolił mu dojrzeć do roli. I rzeczywiście grając poczciwego stolarza-filozofa, którego nie złamało żadne dramatyczne doświadczenie życiowe, był bardzo autentyczny, wiarygodny. A ballady i songi Georgesa Brassensa doskonale uzupełniły scenariusz monodramu.
Profesor Stanisław Górka – wykonawca sztuki – to prawdziwa instytucja artystyczna. Do wielu sukcesów aktorskich osiąganych na różnych scenach polskich i w filmach dopisać może te własne, autorskie, pod egidą założonego przez niego Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę. Do nich bez wątpienia należy spektakl pt. „Colas Breugnon”. Stanisław Górka bawi w nim i budzi filozoficzne refleksje opowieścią wieśniaczą scenicznego Colasa o życiu, w którym ów bohater znajduje receptę na szczęście – a jest nią zajmowanie się w życiu nie samym sobą i dążeniem do posiadania, tylko nieustanne cieszenie się szczęściem innych!:
„Każdemu przystoi miejsce pod słońcem, każdy ma prawo do własnego cienia. Kawałeczek ziemi do pracy i zdrowe ręce - oto wszystko, czego nam trzeba!” – oświadczył Stanisław Górka w roli Colasa Breugnon w podsumowaniu przygód i doświadczeń życiowych zaprezentowanych na scenie Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.