Jesteś tutaj:

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Data: 08.03.2019 r., godz. 00.00    199
Tematem spotkania DKK była powieść Antoniego Libery pt. „Madame”.
Antoni Libera pisarz, tłumacz, światowej klasy znawca twórczości Samuela Becketta, inscenizator jego sztuk wystawianych w kraju i za granicą. Jego książka Madame w 1998 zdobyła I nagrodę w pierwszej edycji konkursu wydawniczego ogłoszonego przez zasłużoną krakowską oficynę Znak. Debiut powieściowy Libery uznano za wielkie wydarzenie literackie, książka błyskawicznie stała się bestsellerem.
Powieść Antoniego Libery to opowieść o młodym inteligentnym człowieku w wieku maturalnym, żyjącym w czasach PRL-u. Historia opowiedziana jest z punktu widzenia dojrzałego człowieka wspominającego młodzieńczą miłość.

„Często spotykam się z pytaniem, czy Madame jest autobiograficzna. Odpowiadam – i tak, i nie. W jakim sensie tak? W takim, że jest to niewątpliwie moje doświadczenie. Ja byłem pozbawiony wiary w moc swoich czasów. Byłem głęboko przekonany, i nadal jestem, że żyłem w czasach marnych. Przynajmniej moja młodość upłynęła w czasach marnych. A nawet z czasów marnych może powstać coś świetlistego, coś wartego uwagi i opisu. Oczywiście pod warunkiem, że się z tym coś zrobi, że się to przetworzy”.
Antoni Libera

Książka nam się podobała, głównie ze względu na piękny, bogaty język.